İYİ Parti: Türkiye’de zaten idam var

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, idam tartışmasının yapay gündem yaratma çabası olduğunu belirterek “Türkiye’de zaten idam var. Demokrasi, hukuk, Türkiye’nin dış politikası, ekonomi ve Türk lirası idam edildi.” ifadelerini kullandı.

Lütfü Türkkan

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, koronavirüs salgınının önlenmesi için aşı bulununcaya kadar kısmi olarak sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasını istedi.

Türkkan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, ekonomi ve koronavirüs salgını gibi konularının konuşulmasını engellemek için yapay gündemler oluşturduğunu belirtti.

Türkkan, “İktidar, toplumu susturmak için yapay gündemlerle gerçek gündemleri geçiştirmeye çalışıyor. Bunun için birçok şey denediler. En sonunda idam ipine sarıldılar. İktidarın küçük ortağının teklifiyle idamı gündeme taşıdılar. Vatandaş, ‘iş, aş adalet’ diyor. Bunlar idamı konuşuyor. Ama unuttukları bir şey var: Türkiye’de zaten idam var. Demokrasi, hukuk, Türkiye’nin dış politikası, ekonomi ve Türk lirası idam edildi.” diye konuştu.

TÜİK rakamlarına eleştiri

TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Türkkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TÜİK’in Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlanmasını doğru bulmuyoruz. İşsizlik rakamları Türkiye’de yüzde 13,4 iken, Tanzanya’da bu rakam 9,7’dir. TÜİK biraz daha çalışsa Türkiye’deki işsizlik rakamlarını, Tanzanya seviyesine çekecek. Genç işsizlik yüzde 26,1’e çıkmış. İşsizlik gerçeği bu mu? Vallahi de billahi de gerçek bu değil. Gençler iş arama derdine düşecekleri için üniversiteyi bitirmeye korkuyor. Özel sektör istihdam alanı açamıyor. Bundan dolayı gençler kıblelerini kamuya çeviriyorlar. Kamu da o kadar dolu ki hantal bir devlet görüntüsü oluştu. Yapılan anketlere göre gençlerin yüzde 66,4’ü yurt dışında yaşamak istiyor. Gençlerin umutsuz olduğu bir ülke idare edilemez.”