İYİ Parti’den ihracı iptal edilen Özdağ: HDP kapatılmalı

İYİ Parti’den ihraç kararı mahkeme tarafından iptal edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, İYİ Parti’nin bütün faaliyetlerine katılacağını söyledi.

Özdağ, yasaların HDP’ye uygulanmadığını belirterek, ağır suçlamalarda bulunduğu HDP’nin kapatılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ Fotoğraf: AA

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında İYİ Parti’den ihraç edilmesi kararının mahkeme tarafından iptal edilmesini değerlendirdi. Özdağ, partiden ihraç edilmesine gerekçe olarak gösterilen bütün açıklamalarının arkasında olduğunu ifade etti.

‘Yargının taraflı davranması söz konusu değil’

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz’ın “Türk yargısının sürati” şeklindeki açıklamasına değinen Özdağ, şu ifadeleri kullandı: “Uğur Poyraz, şunu söylemek istiyor: ‘Yargı taraflı davranarak, çok hızlı davrandı. Hızlı bir karar verdi. Burada bir siyasi müdahale var’. Oysa bu, büyük bir yalan. Yargı, bu konuda Siyasi Partiler Kanunu’nun 57. maddesine göre, 30 gün içerisinde karar vermek zorunda ve 28 günde karar verdi. Yargının hızlı çalışması. Yargının taraflı davranması söz konusu değil.” diye konuştu.

Muğla İl Başkanı Şekerdağ’ı ziyaret edecek

İYİ Parti’nin 81 il başkanı içerisinde bir tek Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ’ın ihraç için imza vermediğini ve mahkemenin sonucunu beklediğini dile getiren Özdağ, “Bütün baskılara direndi. Kendisiyle hiçbir tanışıklığım yok. Hukuka, vicdana uygun davrandı.” dedi.

Özdağ, Muğla’ya giderek Şekerdağ’a teşekkür edeceğini belirterek, şunları öne sürdü: “Ancak dünden itibaren bana yönelik olarak basın yoluyla tehditler geliyor. Eğer gidersem Muğla’da gereken yapılacakmış. Muğla il teşkilatına baskılar yapılarak dün gece 45 kişi istifa ettirildi ve İl Başkanı tehdit edildi.”

‘CHP Grup Başkanvekili Altay özür dilemeli’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın mahkemenin kararına ilişkin “İYİ Parti içine atılmış bir fitne, fesat, nifak tohumudur.” sözlerine çok şaşırdığını belirten Özdağ, şu ifadeleri kullandı:

“CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yerlerine kayyum atanan terör örgütüyle bağlantılı HDP’li belediye başkanlarının hukukunu savunuyor. Meclis Genel Kurulunda HDP’li milletvekillerinin hukukunu savunuyor da Türk milliyetçisi, Atatürkçü Ümit Özdağ’ın hukukunu savunmuyor. Aksini bilmediği halde, siyasi iftirayla infaz ediyor.” Özdağ, Altay’dan özür beklediğini belirtti.

‘HDP ile ilgili atılması gereken adım kapatılması olmalıdır’

HDP’nin gerçek bir siyasi parti olmadığını iddia eden Özdağ, HDP’ye “terör örgütü” suçlamalarında bulunarak, “HDP, en fanatik Ermeni ve Yunan partisi kadar Türkiye düşmanı bir yapıdır.” İfadelerini kullandı. HDP’nin, Türkiye’nin milli birliğine açık düşmanlık yaptığını iddia eden Özdağ, “HDP ile ilgili atılması gereken adım, bu partinin kapatılması olmalıdır.” dedi.

‘Yasalar HDP’ye karşı uygulanmıyor’

Yasaların HDP’ye karşı uygulanmadığını belirten Özdağ, “HDP, yasaların uygulanması durumunda kapatılır. Bir gün dahi açık kalamaz. Çünkü terör örgütüyle organik bağı, emir komuta içerisinde olduğu, dağa eleman götürdüğü, dağa teçhizat götürdüğü, bunların hepsi açıktır.” suçlamalarına devam etti.

‘İYİ Parti’nin bütün faaliyetlerine katılacağım’

Özdağ, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özdağ’a, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun, mahkeme kararına ilişkin “Türk yargısının bu konudaki hızına hayran olduk. Keşke birçok konuda da aynı şekilde hızlı karar verseler.” açıklamasıyla ilgili değerlendirmesi soruldu.

Özdağ, “Hukuki cehalet böyle bir şey. Demek ki hukuku genel sekreterden öğrenmiş. 30 günlük dava 28 gün içerisinde karara bağlanmış. Bir dava, bir soruşturma daha var, o da kendisiyle ilgili yürüyen diğer soruşturma. Bir de onun sonucunu beklemek lazım.” yanıtını verdi. Özdağ, ayrıca İYİ Parti’nin bütün faaliyetlerine katılacağını belirtti.

Kaynak: AA