İYİ Parti’den ‘mal varlığı’ çağrısına destek

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu


HABER MERKEZİ – İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu , eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanlarının 1. derece akrabalarıyla birlikte mal varlıklarının mecliste araştırılması teklifini olumlu bulduklarını belirterek İYİ Parti olarak desteklediklerini söyledi.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Genel Merkez’de basın açıklaması yaptı. Ceren Özdemir’in bıçaklı saldırı öldürülmesini hatırlatarak, kadınların, çocukların, güvenlik personelinin ve bütün insanların emniyetlerini sağlayacak bütün hukuki düzenlemelerde hiçbir siyasi hesap gütmeksizin hükûmetin atacağı adımları destekleyeceklerini söyledi. Bu seneki Nobel Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesini makul bulmadıklarını belirtti.
Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmanın, partilerinin de desteğiyle TBMM’den geçtiğini belirten Ağıralioğlu, “Hükûmete iç politikada muhalefet etme hakkımızı mahfuz tutarak, devletimizin bu tavizsiz yaklaşımının arkasında durduğumuzun tüm kamuoyunca bilinmesini istiyoruz” dedi.

Ağıralioğlu, TRT’nin tarihinde bir ilk olarak geçtiğimiz hafta, sesin yayına verilememesi gerekçesiyle Ana Haber Bülteninin yayınlanamamış olmasını 18 yıllık AK Parti iktidarının “ehliyet” ve “liyakat” anlayışının bir özeti gibi görmek gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta, Güngören Belediye Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi’nin, kendisini görüp ayağa kalkmadı diye belediyede çalışan bir şoföre “tuvalet önünde oturma” cezası vermesine değinen Ağıralioğlu, “Bu milletine tepeden bakan ve buyurgan hâle dair iktidar kadrolarını uyarıyoruz. Milletine yaslanmayan, kibir ve şatafatla milletin vermiş olduğu makamları işgal edenler gün gelir makamlardan yine milletin iradesiyle indirilirler.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dörtlü zirveyi kastederken ülkeleri söyleyip kendisini eklemiş olmasını ise dikkat çekmek istediği hissiyat olduğu benzetmesini yapan Ağıralioğlu “Devletin hizmet edeni vasfından kurtulup devletin sahibiymiş gibi davranma hissiyatı. Kendisini devletle milletle aynılaştırmak mesuliyet anlamında iyidir ama ifade anlamında kötüdür” diye konuştu. Hükümeti enaz 60 bin öğretmeni öğrencileriyle buluşturmaya çağıran Ağıralioğlu, “Öğretmenlik mesleğinin itibarı ve gelecek nesillerimiz için bu atamalar elzemdir” dedi.

Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanı’nın Şehir Üniversitesi yerleşkesinin tahsisiyle ve Halkbank’tan finans teminiyle ilgili söylediği sözlerin siyasi bir tartışmanın çok ötesinde, hukukun alanına girdiğini savunarak, “Ortada bir suç varsa bu zamana kadar neden beklemiştir? Eğer Davutoğlu, Tayyip Bey’e karşı böyle bir siyasi çıkış yapmamış olsaydı Sayın Cumhurbaşkanı yine de bunları ifade edecek miydi?” diye sordu. Ağırali oğlu Davutoğlu’nun mal varlıklarının mecliste araştırılması teklifini ise olumlu bulduğunu ve İYİ Parti olarak desteklediklerini söyledi. Bütçe görüşmelerine değinen Ağıralioğlu, “Bu bütçe yönetemedik, beceremedik faize teslim olduk bütçesidir” dedi.