İYİ Partili Çıray: Belli ki Türkiye Barolar Birliği’nden sonra sıra TTB’ye gelmiştir!

İYİ Parti Milletvekili Çıray, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) son derece hatalı ve tehlikeli bir şekilde yürütülen pandemi sürecinde gerekli uyarıları yaptığına dikkat çekti.

Çıray, “Belli ki ‘Ucube rejim’i tahkim etmek için Türkiye Barolar Birliği’nden sonra sıra TTB’ye gelmiştir.” dedi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef gösterdiği sözlerine ilişkin “Türk Tabipleri Birliği sadece görevini yapıyor, görevini yapanlara ancak saygı duyulur” başlığı ile açıklama yaptı. Çıray, “Tek adam rejimi, bütün alanlarda olduğu gibi, Covid-19 Pandemi Sürecini de çok kötü yönetti. Bu konuda yaptığımız erken uyarıları ve acil tedbir çağrılarını asla dikkate almadı.” dedi.

‘Süreç adı konmamış sürü bağışıklığı politikasına dönüştü’

Çıray, neticede tüm Türkiye’de üç haftalık etkili bir bilimsel kapanmayla çok hafif atlatılacak bir sürecin, rastgele, amaca hizmet etmeyen ve görüntüyü kurtarmaya odaklı birtakım “sözde” tedbirlerle adeta adı konmamış bir sürü bağışıklığı politikasına dönüştüğüne vurgu yaptı.

Çıray, şunları kaydetti: “Bu esasen tek adam rejiminin tüm belli başlı ekonomik parametreler açısından ülkeyi tam bir mutlak iflasa ve çöküşe sürüklemiş olmasının kaçınılmaz sonucuydu. Sayın Sağlık Bakanının neredeyse en başından itibaren meseleyi bir ‘kamu sağlığı’ değil, bir propaganda ve halkla ilişkiler meselesi gibi değerlendirmesinde belirleyici bir rol oynadı. Bütün bunların pandemi sürecinde getirdiği nokta maalesef çok vahimdir.”

‘TTB sorumluluk anlayışına uygun olarak gerekli uyarıları yapmıştır’

TTB’nin, son derece hatalı ve tehlikeli bir şekilde yürütülen pandemi sürecinde, kendi misyonuna ve kurumsal sorumluluk anlayışına uygun olarak gerekli uyarıları yaptığına işaret eden Çıray, alınması gereken tüm tedbirleri bilimsel bir anlayış içinde kamuoyuyla paylaşmaya özen gösterdiğine vurgu yaptı.

Çıray, Pandemi süreci içinde dikkatle izlediği ve zaman zaman bilgilerine başvurduğu TTB Başkanı ve yöneticilerinin dışlanmalarına, Sağlık Bakanı tarafından kendilerine aylarca randevu verilmemesine rağmen hiçbir siyasi mesaj vermeden yapmaları gerekeni azimle yaptıklarına dikkat çekti. Açıklamanın devamında Çıray, şunları ifade etti:

“Cumhur İttifakı Hükümeti de diyebileceğimiz tek adam rejiminin bırakın bulaşıcı hastalıkla mücadele edememesini, adeta salgını teşvik eden karalarını ve ortaya çıkardığı sonuçları açıklayan TTB’den rahatsız olmaları gayet normaldir.  Belli ki ‘Ucube rejim’i tahkim etmek için Türkiye Barolar Birliği’nden sonra sıra TTB’ye gelmiştir. Ancak hiç kimse unutmamalıdır ki, biz doktorlara ne kadar eziyet ederseniz ediniz bir gün önümüzdeki hasta masasına yattığınızda biz tereddütsüz Hipokrat yeminimize olan sadakatimizle sizleri muayene ve tedavi edeceğiz.”