İYİ Partili Çıray: Dövizdeki dalgalanmayı fırsata çevirenler kim?

İYİ Parti’li Dr. Aytun Çıray, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınacağını bilenlerin olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Dövizdeki dalgalanmayı fırsata çevirenler kim” diye sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, Naci Ağbal’ın geçen Cuma günü Cumhurbaşkanı Kararıyla görevden alınacağının Erdoğan’a yakın isimler tarafından bilerek bazı insanlara bildirildiği iddialarına açıklık getirilmesi gerektiğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru yönelten Çıray, Perşembe ve Cuma günü Cumhurbaşkanına yakın isimlerin bu atama kararıyla ilgili söylentiler başlattığının iddia edildiğini hatırlattı. 

“Atama yapılmadan önce dolar ve altına geçişin bu denli hızlanması akıllara çok ciddi soru işaretleri getirmektedir” diyen Çıray şöyle devam etti: 

Vurguna zemin hazırlanmış

“Günde ortalama 150 milyon dolarlık döviz satın alınırken Cuma günü üç katı kadar yani 450 milyon dolar döviz toplanmış. Bu rakam beklenenin çok üzerindedir. Atama kararını önceden bilenler vurgunculara zemin hazırlamışlar.”

Ekonomi iyi ise neden MB Başkanı görevden alındı?

Geçen yıl Kasım ayında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a yine bir soru önergesiyle Merkez Bankası Başkanı’nın neden görevden alındığını, ekonomi iyiyse 16 ayda neden iki başkan değiştiğini sorduğunu ve önergesine cevap alamadığını belirten Çıray, açıklamasına şöyle devam etti: 

“Tek adam rejimi, Merkez Bankasının özerk ve bağımsız kurumsal kimliğini adeta ilga ederek para politikalarını bir kişiye bağlamıştır. Bunun en açık kanıtı Merkez Bankasının 20 ayda dört defa başkan değişikliği yaşamış olması ve son değişiklikte bunun nedeninin dahi açıklanmasına gerek duyulmamış olmasıdır.”

Vurguncuların isimleri ve meblağlar açıklanacak mı?

2001 krizinde dönemin Merkez Bankası Başkanı kriz patlamadan önce kendi parasını dövize çevirdiği ve bu nedenle görevi kötüye kullanmaktan ceza aldığını hatırlatan Çıray, “Bugün tanık olduğumuz manzara bundan çok daha vahimdir. Dolayısıyla dövizdeki bu dalgalanmayı fırsata çevirip kimlerin, ne kadar vurgun yaptığının derhal açıklanması” gerektiğini söyledi. 

Atama kararından önce döviz satın alımı 3 katına çıktı

Çıray, Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti: 

  1. Naci Ağbal’ın görevden alınacağı kararından önceden haberdar edilerek dövizdeki dalgalanmayı fırsata çevirenler olmuş mudur? Olduysa bu kişiler kimlerdir ve kimler tarafından haberdar edilmişlerdir?
  2. Eğer spekülasyon iddialarının doğru olmadığı ileri sürülüyorsa 19 Mart Cuma öğlen saatlerinde günlük ortalama döviz satın alımının tam üç katına çıkmasını nasıl açıklıyorsunuz?
  3. Merkez Bankası Başkanlığı’na yapılan atama sonrasında yaşanan döviz dalgalanmasında büyük miktarlardaki hesap dönüşleriyle krizi fırsata çevirenleri ve bu meblağları açıklamayı düşünüyor musunuz?
  4. Merkez Bankası Başkanı Sayın Naci Ağbal’ın görevden alınmasının asıl sebebini kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz? Ağbal’ın görevden alınmasında Merkez Bankasının döviz rezervlerindeki 128 milyar dolarlık erimeyi ve sorumlularını araştırması olduğu yönündeki iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?