İYİ Partili Tatlıoğlu: Erdoğan’ın kararı ekonomiye bir suikast etkisi yarattı

İYİ Partili Tatlıoğlu, Merkez Bankası Başkanını değiştirme kararının ekonomiye bir suikast etkisi yarattığını belirterek, Erdoğan’ın bu kararın arkasında ne olduğunu kamuoyuyla paylaşmak zorunda olduğunu söyledi.

Tatlıoğlu, Erdoğan’ın istifa ve Türkiye’de bir seçim sürecini başlatması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de tek çözüm milli iradeye başvurmaktır.” dedi. 

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu (ortada), İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta (sağda) Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz (solda)

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Samsun Milletvekili Erhan Usta ve Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ile birlikte TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Tatlıoğlu, kendi piyasalarını kapatan Türkiye’nin Cumartesi günü erken saatlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç kararı ve Merkez Bankası Başkanını değiştirme kararıyla uyandığını  belirterek, “Erdoğan’ın bu kararı Türk ekonomisinde bir suikast etkisi yaratmıştır.” dedi.

‘Yeni bir dengesizliğe yol açmıştır’

Esasen daha çok yeni faizlerin 10.25’ten, 19’a çıkartılarak Türkiye’nin çok ciddi bir maliyet yüklendiğini ifade eden Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

“Bu maliyetin boyutu şöyle, OECD ülkelerinde 37 ülkenin 21’inin faizi sıfırdır, en yüksek faiz yüzde 19’la Türkiye’nindir. Türkiye ekonomik istikrarı sağlama adına bu kadar yüksek faizi yüklenmiş ve kendisine bir yön ararken Sayın Erdoğan’ın bu kararı Türkiye ekonomisine suikast etkisiyle yeni bir dengesizliği yol açmıştır.”

‘Kararın arkasında ne olduğunu Sayın Erdoğan paylaşmak zorundadır’

Ortaya çıkan maliyetin milletin hesabına yazıldığını söyleyen Tatlıoğlu, “Bu kararın arkasında ne olduğunu Sayın Erdoğan kamuoyu ile paylaşmak zorundadır. Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’nın 128 milyar dolarlık döviz rezervi erime süreci kamuoyu ile paylaşılmalıdır.” dedi.

‘Sayın Erdoğan istifa ve seçim sürecini başlatmalıdır’

Türkiye’nin, partili cumhurbaşkanlığının getirdiği noktada dünyada ekonomik kaos içine sürüklenmiş durumda olduğuna vurgu yapan Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan’ın tek kişilik bu kararı ve benzer kararları milletimizin ve ülkemizin çok yüksek maliyetlerle zamanın gerisine düşmesine neden olmaktadır. Sayın Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanlarındaki bu değişikliklerin nedenlerini kamuoyu ile paylaşması, 128 milyar dolarlık döviz rezervi erimesinin bilgilerini kamuoyu ile paylaşarak istifa sürecini başlaması ve Türkiye’de bir seçim sürecini başlatması gerekmektedir.  Türkiye için tek çözüm milli iradeye başvurmaktır.”

‘Milli iradeye gitmenin dışında anlamlı bir çözüm gözükmemektedir’

Bu kararın ekonomide ve genel sorunlarda bir çözüm bulunacağı anlayışını getireceğini belirten Tatlıoğlu, “Güven ülkeden sürgüne gönderilmiş, akıl da ülkeyi yönetenleri terk etmiştir. Milli iradeye gitmenin dışında anlamlı bir çözüm gözükmemektedir.” dedi.

Merkez Bankası Başkanlığı süresi için kanun teklifi

İYİ Parti olarak yarın TBMM’ye tek maddelik bir kanun teklifi vereceklerini söyleyen Tatlıoğlu, “Bu teklifte ‘Merkez Bankası Başkanları 5 yıl için atanır ve bu 5 yıl içerisinde hiçbir şekilde görevden alınamaz’dan ibaret kanun teklifini Meclis’e vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra