İYİ Partili Tatlıoğlu: Katma değer vergisi ekonominin ayağına prangadır

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Tatlıoğlu, yüksek miktardaki katma değer vergisinin sanayinin, ekonominin ayağına vurulmuş pranga olduğunu belirterek, Sanayi Odalarının çözüm önerilerini desteklediklerini söyledi.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, TBMM’ de düzenlediği basın toplantısında sanayi ve özel sektörde uygulanan katma değer vergisine ilişkin değerlendirmede bulundu. Tatlıoğlu, önemli bir konu olan katma değer vergilerinin gündemde yer almadığına işaret ederek, dünyada vergi alacaklarının mükellefler üzerinde kalan iki ülke olduğunu, birinin Çin diğerinin ise Türkiye olduğunu söyledi.

‘Katma değer vergisi ekonominin ayağına vurulmuş prangadır’

Bütün ülkelerin katma değer vergisi alacağında bir süre sonra idare ile mahsuplaştığını kaydeden Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

“200 Milyar bizim sanayimiz için çok önemli bir rakam. Sanayimiz Türk ihracatında 138 milyar dolar ihracat yapıyor. Kayıtlı istihdamın yaklaşık yüzde 25’ine sahip. Bankacılık sisteminde kredilerin yüzde 37’sini kullanıyor. Böyle bir yapının kamudan yüksek miktarda katma değer vergisi alacağı olması gerçekten sanayimizin, ekonomimizin ayağına vurulmuş bir prangadır. Son 10 yılda işsizliğin neden arttığının çok açık göstergesi budur.”

‘Bakanlık acilen 200 milyar katma değer vergisi alacağını sıfırlamalı’

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu

Faiz yükünün giderek arttığı, sanayinin adeta faize çalıştığı ve kamudan bu derece alacaklı olmasının anlaşılabilir bir durum olmadığını belirten Tatlıoğlu, Sanayi Odalarının çözüm önerilerini desteklediklerini söyledi.

Tatlıoğlu, “Özellikle finansman sorunun önemli boyuta geldiği bu dönemde acilen Hazine ve Maliye Bakanlığının 200 milyar katma değer vergisi alacağının ödemesi, mahsuplaşması ve bunu 2020 yılının sonuna kadar sıfırlaması gerekmektedir.” dedi.

‘Kadın adı yok açıklaması gerçek gündemi kapatmak amaçlı’

Açıklamasının ardından Tatlıoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. AKP Grup Başkanvekili Özlen Zengin’in “Ülkede AK Parti gelene kadar kadının adı yoktu” sözlerinin sorulmasına Tatlıoğlu, “Ben çok manidar açıklamalar olarak görüyorum ve bütün bunların Türkiye’nin gerçek gündeminin kapatılması amacıyla üretildiğini düşünüyorum.” yanıtını verdi.

‘Kıdem tazminatı tartışmaya açık olmamalı’

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu.

Güvenlik soruşturmasına yönelik kanun teklifine ilişkin soruya ise Tatlıoğlu, bir tek muhatap olmalı, bu her şeye yetmeli ve bunun üzerinde bir tartışma olmamalı yanıtını verdi. Tatlıoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili tartışmalar konusunda ise şunları kaydetti:

“Kıdem tazminatı konusu Türkiye’de tartışmaya açık olmamalı. Bugün itibari ile kazanılmış haklar var bundan sonrası için alternatif metotlarla başlanmalı. Maalesef Türkiye’de orta ve dar gelirliler için sık sık haklarının ellerinden alındığı dönemler yaşıyoruz. Kıdem tazminatı konusunda bizim durduğumuz yer bugün çalışanların kıdem tazminat haklarının var olduğu gerekiyorsa tamamlayıcı emeklilik ihtiyari olmalı.”

‘Baro düzenlemesi insanımızı ve yargımızı perişan eder’

Barolara yönelik düzenlemeye ilişkin soruya ise Tatlıoğlu, “Barolar konusu zaten tekerlekli sandalyeye düşmüş yargımızı tamamen durdurur bu çok yanlış bir şey. Bir dava sahibi bir avukat tutacak acaba hangi barodan tutsam, a partisi bu görüşten. B partisi şu görüşten böyle bir şeye dayanılabilir mi? Bir teklifin toplumla uyumlaşması lazım. Toplumda karşılığının olması lazım. Baro farklılıkları çok farklı bir şey. İnsanımızı ve yargımızı perişan eder.” yanıtını verdi.