İZELMAN’da 7 bine yakın işçi için toplu sözleşme imzalandı

İZELMAN ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İzmir 1 ve 3 No’lu şubeleri arasında 7 bine yakın işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN şirketi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İzmir 1 ve 3 No’lu şubeleri arasında yürütülen toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlandı. 7 bine yakın işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmede gelinen son noktayla ilgili sendika İZELMAN önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yüzlerce işçinin de katıldığı açıklamada söz alan Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral, anlaşma sağlanan maddeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Anlaşma maddeleri

Saral anlaşmaya varılan maddeleri şu şekilde sıraladı:

“*Daha önce 1752 lira olan sosyal yardımlarımızı bir bütün içine geçirdik. Yani yoğurdu, havluyu, sabunu, takım elbiseyi, kabanı ve 55 kilo erzak yardımı yüzde 105 zamla 3600 seviyesine getirdik ve bunu aylık 300 lira olarak halkın bakkalında kullanmak üzere çek alacağımız duruma getirdik”

*“8/5 çalışan arkadaşlarımız 2 aylık dilimler içerisinde rapor almazlarsa 2 yevmiye, diğer vardiyada olan arkadaşlarımız 3 yevmiye; toplamda 12 ve 18 lira yevmiye durumuna getirdik. Bayramların son günü cumaya geliyorsa bir sonraki cumartesi gününü de bayram olarak geçirdik.”

*“Yevmiyelerimiz 137 liradan on yıllık işçi için kıdemi dahil 172’e, 144 liradan 180’e, 151 liradan 189’a, 161 liradan 200 liraya getirecek konumunu yarattık.”

* “Yüzdelik eksik çalışmada da yenilikler yapıldı, yüzde 40 eksik çalışma yüzde 25’e düşürüldü.”

* “Banka promosyonu hakkımız sözleşmeye geçti.”

‘Bu çalışan arkadaşların sözleşmesi’

Toplu sözleşme sürecini işçilerle şeffaf bir şekilde yürüttüklerini dile getiren Genel-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal da “İZELMAN tarihinde yapılan toplu sözleşmelerde kapalı kapılar arkasında bir şey konuşmadık, saklamadık. Bu çalışan arkadaşların sözleşmesi, buna şeffaf şekilde karar verecek olan işçiler dedik ve buna göre hareket ettik. Promosyon konusunda yıllardır mücadele ettik ve bugün bu mücadele sayesinde kazandık. Yüzde 40 eksik çalışma durumunu da iki buçuk yıla düşürdük. Bir sonraki toplu sözleşmede bunu kaldırmak için mücadelemize devam edeceğiz. Hepimize hayırlı olsun” diye konuştu.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise işçilerden aldıkları güçle toplu sözleşmelere noktayı koyduklarını söyledi. 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını duyuran Sarı, karanlığa karşı meydanlarda mücadele edeceklerini ifade etti. Sarı, ayrıca Belediye İş Sendikası’na da eleştirilerde bulundu.

MA / İZMİR