İzmir Barosu da içki yasağını yargıya taşıdı

Ankara Barosu’nun ardından İzmir Barosu da alkollü içki yasağı kararını yargıya taşıdığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’nın “tam kapanma” genelgesinde yer almayan alkollü içki satışı yasağı valilikler tarafından uygulanmaya başladı. Bursa, Antalya, Kütahya, Eskişehir ve Kayseri’nin ardından İzmir’de de valilik içki satışını yasaklandığını duyurdu. İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu’nun oy birliğiyle aldığını duyurduğu kararda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de imzasının olması eleştirilere neden oldu. Kararı Danıştay’a taşıyan Ankara Barosu’nun ardından İzmir Barosu da kararı yargıya taşıdığını duyurdu.

‘Kanun güvenliği yok sayılıyor’

Açıklamada, Türkiye’nin tweetlerle sokağa çıkma yasaklarının ilan edilip kaldırıldığı, kararda yer almayan yasakların İçişleri Bakanının iki dudağı arasından televizyon ekranlarından dökülüverdiği, hukuk ve kanun güvenliğinin yok sayıldığı, hiçbir yurttaşın yasalar karşısındaki durumunu belirleyemediği bir ülke haline getirildiği belirtildi. Açıklamanın devamında, “Anayasa mı? Bırakın kalsın tozlu raflarda. Kanunlar mı? Uygulanmasalar da olur. Yetkisiz kararlar mı? Boş verin canım, vardır bir bildikleri diye diye geldiğimiz nokta bu” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Anayasa’nın 5. maddesinde ‘Devletin temel amaç ve görevleri, kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır’ yazdığı hatırlatıldı.

‘Kararı iptal edin’

Kişisel hak ve hürriyetlerin Anayasa’da teminat altına alındığı belirtilerek kanun maddelerinin hatırlatıldığı açıklamada, “Neyse biz söylemeye devam edelim;  çünkü vereceğiniz karar çadır devleti mi yoksa hukuk ya da en azından kanun devleti mi olduğumuzun göstergesi olacak. Şimdi kalem sizin elinizde ve sorumluluk sizde; ya bu akıl almaz kararı alanlara hiç sormadan, süre vermeden, cevap istemeden söz konusu kararın yürütülmesini durdurup kararı iptal ederek en azından kanun devleti olduğumuzu teslim edin. Yaşayacağımız karanlık günlerin inşasında bir tuğlalık da olsa sorumluluğunuz olacağını unutmayın” ifadelerine yer verildi.

MA / İZMİR