İzmir Barosundan Peker, Ağar ve Soylu hakkında suç duyurusu

İzmir Barosu, Sedat Peker’in itiraflarına ilişkin, Sedat Peker, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Tolga Ağar, Erkan Yıldırım ve savcılıkça tespit edilecek diğer kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sedat Peker

Organize suç örgütü yöneticisi Sedat Peker’in itiraflarına ilişkin İzmir Barosu harekete geçti. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İzmir Barosu, 2 Mayıs – 23 Mayıs 2021 tarihleri arasında, Sedat Peker’in kendi Youtube kanalından ülkeyi sarsacak nitelikte açıklamalar yaptığını hatırlattı.

‘Devlet ve mafya ilişkileri açısından önemli itiraflar’

Peker’in konuşmaları, devlet ve mafya ilişkileri açısından çok önemli itiraflar barındırdığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bu itiraf ve açıklamaların ciddiyetle ele alınması ve bağımsız yargı tarafından değerlendirilmesi, hukuk devleti olma iddiasının gereğidir. Ne var ki, üzülerek takip etmekte olduğumuz üzere, bir aya yakın sürede bahsi geçen açıklamalar milyonlarca kez izlenmesine ve konunun tarafları defaatle açıklamalar yapmasına rağmen; Başkanlığımız tarafından bilinen, açılmış bir soruşturma bulunmamaktadır.”

Açıklamada, Baro Başkanlığının, 2 Mayıs 2021 – 23 Mayıs 2021 tarihleri arasında Sedat Peker’in yayınladığı 7 ayrı videoda belirttiği hususlarla ilgili olarak; Sedat Peker, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Tolga Ağar, Erkan Yıldırım ve videolar incelenip gerekli araştırmalar yapıldığında savcılıkça tespit edilecek diğer kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

‘Soylu derhal görevden alınmalı’

Soruşturmanın selameti açısından, söz konusu iddiaların odağında bulunan Süleyman Soylu’nun amir sıfatıyla soruşturmayı sürdürecek kişilerin üstü konumunda bulunması sebebiyle derhal İçişleri Bakanlığı görevinden alınmasının istendiği açıklamada, soruşturmanın hızla başlaması gerektiği kaydedildi.

‘Türkiye süreci etkili soruşturmayla çözmek zorunda’

Türkiye Cumhuriyeti’nin, söz konusu süreci etkin ve etkili bir soruşturma yürüterek çözmek zorunda olduğuna vurgu yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Aksi durum; hukukun tamamen ortadan kalktığı, güçlü olanın, illegal işlere bulaşanın sözünün tek geçer akçe kabul edildiği bir ülke gerçeği ile toplumu baş başa bırakacaktır. Bunun kabulü asla mümkün değildir. İzmir Barosu; ülkesine, yurttaşlarına ve meslektaşlarına karşı sahip olduğu tarihsel sorumluluk nedeniyle, yürütme ve yasamanın temsilcileri ile bunların yakınlarının organize suç örgütü liderleriyle geliştirdikleri hukuk dışı ilişkiler ağının açığa çıkması, iddia edilen uyuşturucu ticareti, cinayet, tecavüz, yağma ve diğer benzeri suçların ivedilikle soruşturulması için söz konusu başvuruyu yapmış bulunmaktadır.”

Yeni1Mecra