İzmir GGM’de mülteciler işkence edenlerle aynı yerde

Avukat Duygu İnegöllü, İzmir Harmandalı GGM’de işkence gören mültecilerin işkencecilerle aynı yerde tutulmaya devam edildiğine dikkati çekerek, yetkililere acilen sorumluluk alma çağrısında bulundu.

İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) kalan mülteciler, 11 Mayıs’ta odaları basılarak darp edildi. Suriye ve Filistinli iki sığınmacının sırt, kol ve bacak bölgelerinde darp izleri Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde alınan Genel Adli Muayene raporuyla tespit edildi.

Darp edilen mültecilerle görüşen avukatlar, konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunan avukat Duygu İnegöllü, mültecilerin yaşadıklarını anlattı. İzmir GGM’de uzun süredir havalandırma, telefon görüşmelerinin kısıtlandığını belirten İnegöllü, mültecilere sürekli disiplin cezası verildiğini aktardı. Duruma itiraz eden mültecilerin “Yabancı terörist” denilerek telefon hakkı kullanılmayan odalara götürüldüğünü belirten İnegöllü, koşulların bu şekilde kötüleşmesinin mültecilerin ruh sağlığını bozduğunu ifade etti. Dün görüştükleri 5 mülteciden bazılarının kendi vücutlarına zarar verdiğini, bunu da “Çok baskı altındayız. Haklarımızı almanın başka yolu yok” şeklinde açıkladıklarını söyledi.

‘Kuran-ı kerim isteyemezsiniz’

Yaşanan son darp olayını da değinen İnegöllü, mültecilerin kendilerine aktarımlarını şu şekilde paylaştı: “Bayram arifesi olduğu için Suriyeli ve Filistinli iki mülteci Kuran-ı Kerim istemişler. Bunun üzerine Güvenlik amiri olarak söyledikleri görevlinin ‘Siz hiçbir şey isteyemezsiniz bu ülkede’ diyerek, çok hakaretlerde bulunuyor. Bunun üzerine mülteciler de kapılara vurarak protesto ediyor. Güvenlik amirinin biber gazı kullanılması talimatı üzerine biber gazı ile müdahale ediliyor. Ardından jandarma ekibi çağrılıp mültecilere tekme ve coplarla işkence ediliyor.”

Kamerasız odada işkence

Durumu sakinleştirmek için olay yerine giden diğer mültecilerin de darp edildiğini kaydeden İnegöllü,  şöyle devam etti: “Orada Afrikalı bir mülteci de çok ağır bir şekilde darp ediliyor. Ambulansla hastaneye kaldırılmış. Bu kişiyle halen görüşemedik ama ciddi bir şekilde darp edildiği bilgisini aldık. Olay yatışınca bu sefer kişileri tek tek aşağıda bulunan koridora indirip güvenlik kamerasının olmadığı bir odaya götürmüşler. Ellerini ters kelepçeleyip, dizüstü çöktürmüş bir şekilde darp edilmişler. Sonraki gün ise hepsi tek tek alınıp ‘Yabancı terörist’ odası dedikleri odayı konmuş.”

İşkence izleri tespit edildi

Darp sırasında bir mültecinin kolunun kullanılamaz hale gelmesi üzerine hastaneye kaldırıldığını ifade eden İnegöllü, “Hastaneye kaldırılan mülteciye, doktora ‘düştüğünü’ söyleyeceksin baskısı yapılmış. Görüştüğümüz mülteciler ‘bari bizden sonra buraya gelenler rahat etsin’ diye şikayetçi olacaklarını söylüyor. Şikayetçi olanların vücutlarını da inceledik. Suriyeli mültecinin vücudunda çok sayıda darp izi vardı. Bir kolunu hiç kullanamıyor. Diğer mültecilerin de vücutlarında çok sayıda darp izin gördük” diye belirtti. Mültecilerin sırt, kol ve bacak bölgelerinde darp izi Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan Genel Adli Muayene raporuyla da tespit edildi.

Suç duyurusu 

Mültecilerle görüştükten sonra nöbetçi savcılığa gittiklerini ifade eden İnegöllü, savcının talimatıyla polis eşliğinde mültecileri hastaneye götürdüklerini aktardı. İnegöllü, darp raporu aldıklarını belirterek, Karşıyaka Adliyesi’ne sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi. GGM’deki mültecilerin, işkence edenlerle aynı yerde kalmaya devam ettiğine dikkati çeken İnegöllü, yetkililere acilen sorumluluk alma çağrısında bulundu.

MA / İZMİR