İzmir merkezli 12 ilde operasyon: 48 gözaltı

İzmir merkezli 12 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 48 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları, öğretmen, avukatlar da bulunuyor.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğünün yürüttüğü soruşturma kapsamında, İzmir merkezli 12 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Haklarında gözaltı kararı verildiği belirtilen 51 kişiye yönelik yapılan operasyonda, 48 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, eski ESP İzmir İl Başkanları Pınar Türk ile Kerim Altınmakas, 2 avukat, 4 İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanı, biri Şemdinli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde ziraat mühendisi ve öğretmen gibi meslek gruplarından kişilerin olduğu öğrenildi.

Operasyon kapsamında ESP genel merkezi, İzmir ve İstanbul il binası ile İzmir Bayraklı ilçe bürosu, Etkin Haber Ajansı (ETHA) İstanbul il bürosu, Bilim, Eğitim, Estetik, Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) İstanbul il bürosuna da baskın yapıldı. Çok sayıda dijital materyal ve yayına el konuldu.

Kaynak: AA