İzmir Tabip Odası’nın sosyal medya hesaplarına kısıtlama

İzmir Tabip Odası, sağlık konularında halkı bilgilendirmek için paylaşım yaptıkları sosyal medya hesaplarına getirilen kısıtlamaya tepki gösterdi.

İzmir Tabip Odası, kısıtlamanın ivedilikle kaldırılmasını istedi.

İzmir Tabip Odası, sosyal medya hesaplarında yapılan kısıtlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Koronavirüs salgını nedeniyle Dünya ve Türkiye olarak zor günlerden geçildiği belirtilerek, bu süreçte halkın doğru ve hızlı bilgilendirilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Oda’nın 31 Mart günü resmi facebook sayfası ile resmi web sayfasından paylaşım yapılmak istenildiğinde, “Bu bağlantıyı paylaşamazsınız, izmirtabip.org.tr, Bu bağlantı topluluk standartlarımıza aykırı olduğu için içeriğin paylaşılamadı. Bunun topluluk standartlarımıza aykırı olmadığını düşünüyorsan, bize bildir” uyarısı çıktığı belirtildi. Açıklamada, bu uyarı dolayısıyla paylaşıma izin verilmediği kaydedildi.

‘Koronavirüs raporu paylaşılmak istendi’

Paylaşılmak istenen haberin “İzmir Tabip Odası Koronavirüs Raporu” olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Daha sonra web sayfasındaki hiç bir haber linkinin paylaşılamadığı görülmüştür. Facebook yönetiminden herhangi bir uyarı gelmeden ve neye dayandığı belli olmayan Facebook ve Instagram hesaplarına kısıtlama getirilmiştir. Bununla ilgili facebook yönetimine yazı gönderilmiş ancak henüz bir yanıt alınamamıştır.”

“www.izmirtabip.org.tr” uzantılı web sitesinin de resmi web siteleri olduğunun belirtildiği açıklamada, “@tabipodasiizmir kullanıcı isimli, İzmir Tabip Odası facebook sayfası, izmir_tabip_odasi kullanıcı isimli instagram hesabı da resmi sosyal medya hesaplarıdır.” diye kaydedildi.

‘Kısıtlama ivedilikle kaldırılmalı’

Açıklamada, İzmir Tabip Odası’nın temel işlevinin hekimlerin hak ve menfaatlerini korumak görevi yanında halk sağlığını korumak ve geliştirmek olduğu belirtildi. Sağlık konularında halkı bilgilendirmek için sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşımlar yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, bu paylaşımların binlerce etkileşim aldığı belirtildi.

Getirilen kısıtlamanın, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında da yerinde olmadığına işaret edilen açıklamada, kısıtlamanın ivedilikle kaldırılması istendi.