İzmir ve çevresinde yeni bir hortum olayı beklenmediği açıklandı

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, İzmir’in Çeşme ilçesinde hasara yol açan hortumun ardından bölgede kısa sürede benzer bir hava olayı beklenmediğini bildirdi. 

Çeşme sakinleri, hortum nedeniyle oluşan hasarı ortadan kaldırmak amacıyla temizlik çalışmasına başladı.  

AA muhabirinin Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü kurum yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 11 Şubat saat 21.30 civarında Alaçatı Port mevkisinde denizde başlayan hortum karayı da etkiledikten sonra bölgeyi terk etti. Hortumun oluşma şekli, etkisi ve süresinin tespitine ilişkin çalışmalar sürüyor.

Meteoroloji yetkilileri, İzmir ve çevresinde kısa sürede benzer bir hava olayını beklemediklerini açıkladı.

Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra daha sık görülen hortumun Antalya, Mersin, Muğla ve İzmir gibi deniz kıyısındaki kentlerde etkili olabildiği biliniyor.

Hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düşecek

Öte yandan, İzmir’de hafta sonundan itibaren hava sıcaklığı düşmeye başlayacak. Bölgede 18-20 derece olan hava sıcaklığının gelecek hafta 5-7 dereceye inmesi, yüksek noktalarda da kar yağışının görülmesi bekleniyor.

Evleri hasar gören vatandaşlar temizlik çalışması yürütüyor

Öte yandan, Çeşme’deki vatandaşlar ise yaşadıkları afetin etkisini henüz üzerlerinden atamadı. Can kaybı yaşanmamasını “büyük şans” olarak nitelendiren Çeşme sakinleri, hortum nedeniyle oluşan hasarı ortadan kaldırmak amacıyla temizlik çalışmasına başladı.  Dün 16 kişinin yaralandığı hortumda evleri hasar gören vatandaşlar, ikametlerinde ve çevrede temizlik çalışması yürütüyor. 

Dün akşam denizde başladıktan sonra kıyıdaki bir inşaatta, daha sonra da yazlık evler ve araçlarda zarara neden olan hortumun ardından hasar tespit çalışmaları da başlatıldı. 

AA – İZMİR