İzmir’de AFAD evli olmayanlara çadır vermiyor

İzmir depreminin ardından evsiz kalan yurttaşlara çadır dağıtan AFAD’ın evli olmayan kişilere ‘evli değilseniz birlikte kalamazsınız’ dediği aktarıldı.

Fotoğraf: AA – Arşiv

Mezopotamya Haber Ajansı‘na konuşan mağdur bir yurttaş, AFAD’a çadır almak için gittiğini ancak ‘kiminle kalacaksın, evli değilsen kalamazsın’ şeklinde tepkilerle karşılaştığını söyledi.

İzmir’de yaşanan 6,6 şiddetinde depremin ardından yüzlerce binada hasar meydana geldi. Hasarlı binalar ve yeni deprem riski nedeniyle binlerce yurttaş çadırlarda yaşamak zorunda kaldı.

Fotoğraf: MA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) başta olmak üzere birçok kamu kurumu ve belediyelerin yan sıra gönüllüler depremzedelere çadır dağıttı.

Fakat Buca ilçesine bağlı Şirinyer’de bulunan Hipodrom toplanma alanında AFAD’ın Cansu Ekmen’e çadır vermediği iddia edildi.  

‘Evli misiniz? sorusu’

Cansu Ekmen, ev arkadaşıyla birlikte çadırı almak için AFAD’ın kayıt masasına gittiğini belirterek, görevlilerin kendisine çadırda kiminle birlikte kalacağı ve “Evli misiniz? Evli değilseniz kalamazsınız” dediğini söyledi.  

‘4 Saat boyunca oyaladılar’

Bunun üzerine yetkililere tepki gösteren Ekmen, gerekçe olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatının öne sürüldüğünü söyledi.

Yetkililerle konuşma talebinde bulunduklarını ancak 4 saat boyunca bekletildiklerini söyleyen Ekmen, daha sonra çadırın kalmadığı gerekçesiyle taleplerinin karşılıksız kaldığını belirtti.  

Ekmen, uzun süren bekleyiş ardından ilk olarak görüştükleri yetkiliyle tekrar görüştüklerini ve itirazları üzerine kendilerine çadır verildiğini söyledi.

MA