İzmir’de avukatlar 15 Ekim’de duruşmalara katılmayacak

İzmir Baro Başkanı Yücel ve çok sayıda avukat oturma eylemiyle genel kurullarının “salgın” gerekçesiyle ertelenmesini protesto etti.

Yücel, baro avukatlarının 15 Ekim’de duruşmalara katılmayacağını belirtti.  

İzmir Barosu. 17-18 Ekim tarihlerinde yapmayı planladığı genel kurulun İçişleri Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterilerek 1 Aralık’a ertelenmesi kararını protesto etti. İzmir Adliyesi önünde oturma eylemi yaparak karara tepki gösteren avukatlar, “Savunma Susturulumaz” pankartını açtı.

‘Türkiye demokrasi tarihine vurulmuş kara bir leke’

Eylemde konuşan Baro Başkanı Özkan Yücel, kararı “Türkiye demokrasi tarihine vurulmuş kara bir leke” şeklinde nitelendirdi. Yücel, “Bugün bu karara karşı çıkmayanlar, kabullenenler, yarın Türkiye’de genel seçimleri sudan bahanelerle ertelenmesini kabul etmiş durumdadır” dedi.

‘Salgınla ilgisi olmadığını hepimiz biliyoruz’

Sandık kaçırmanın seçme ve seçme hakkına vurulmuş darbe olduğunu belirten Yücel, “Kimse aklımızla dalga geçmesin. Bugün yaşananların salgınla ilgisi olmadığını hepimiz görüyoruz. Ayasofya’yı açanlar ve Giresun’da miting düzenleyenler, pandemi koşullarına bakmaksızın aldığımız onlarca tedbiri yok saydı.” şeklinde konuştu. 

‘Baro avukatları duruşmalara katılmayacaklar’

Her şeye rağmen genel kurul salonuna giderek seçme haklarını kullanacaklarına işaret eden Yücel, seçimi engelleyen ve kararın altında imzası olan herkesin suç işlediğini söyledi. Yücel, şunları kaydetti:

“Bunu kabul etmek mümkün değildir. İzmir Barosu hiçbir hukuksuzluğa teslim olmadı ve bugünden sonra da teslim olmayacak. Hiçbir zaman susmadık ve biat etmeyeceğiz. Vazgeçemeyeceğiz. 15 Ekim Perşembe günü bütün baro avukatları duruşmalara katılmayacaklar.”

MA – İZMİR