İzmir’de deprem bilançosu yükseliyor: 12 ölü

İzmir’de deprem nedeniyle şu ana dek 12 kişi hayatını kaybederken 475 yurttaş da yaralandı. Arama faaliyetleri devam ediyor.

İzmir’de deprem nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti

Şimdiye dek 12 ölü 475 yaralının tespit edildiği deprem felaketinin görüntüleri ajanslara düşmeye başladı. İzmir’de deprem anını kaydeden görüntüler, korkuyu gözler önüne serdi.

AFAD’ın yaptığı son açıklamada ise depremdeki can kaybı dikkat çekti. Şu ana dek 12 yurttaşın hayatını kaybettiği, 475 kişinin ise yaralandığı aktarıldı. Ayrıca, arama kurtarma faaliyetlerinin uzun süre devam edeceği de bildirildi.

Hasarlı binalara girilmemesi uyarısı

AFAD açıklamasında “SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 12 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 475 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de yıkılan ve hasar gören 17 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir” denildi.

AFAD, hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi gerektiği uyarısında da bulundu.

6.8 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 14.51’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Depremin 16,54 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.

Deprem sırasında bazı vatandaşlar korktu bayılanlar oldu. Şiddetli hissedilen deprem nedeniyle bazı binalarda hasar oluştuğu belirtildi. İzmir Valisi Köşger, “Bize intikal eden can ve mal kaybıyla ilgili henüz bilgi yok. Kriz merkezine geçeceğiz, gelen bilgiler neyse aktaracağız.” dedi.

Kandilli Rasathanesi 6,6 olarak duyurmuştu

Kandilli Rasathanesi’nden Prof. Haluk Özener, depremin ardından yapılan ilk incelemelere göre, 1,2 metrelik bir yer değiştirme olduğunu, 21 tane de artçı sarsıntı meydana geldiğini söylerken, devam etmesi beklenen artçı sarsıntılar konusunda uyarıda bulundu.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Kırılan fayın aslında boyunun 30-40 km civarında olduğu, onun kırıldığı ilk izlenimlere göre tespit ediliyor. 1,2 metrelik bir yer değiştirme var. Normal bir deprem bu, normal faylanma depremi. Depremden 1,5 saat sonraya kadar büyüklükleri 2,9 ile 4,8 arasında olan 21 deprem kaydettik. Artçıların 1 hafta-15 gün kadar sürmesi bekleniyor. Doğal prensip olarak da yaklaşık 1 derece altına kadar, 6 civarında da artçılar bekleyebiliriz.”