İzmir’de Feminist Gece Yürüyüşü: ‘Mücadeleyi büyütelim’

İzmir’de 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelen binlerce kadın, kazanılmış hakları için mücadelelerini büyüteceklerini vurguladı.

İzmir Feminist Gece Yürüyüşü’nün bildirisinde “Kazanılmış haklarımızı korumaya ve insanca yaşam için mücadele etmeye devam edeceğiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm kadınları haklarımızı savunmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dendi.

İzmir’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü için binlerce kadın Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde bulunan ÖSYM binası önünde bir araya geldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da katıldığı yürüyüşte, “Güvenceli iş, şiddetsiz yaşam ve eşitlik için aşağı bakmayacağız” pankartı açıldı. Sık sık “Jin, jiyan, azadî”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” ve “Gülistan Doku nerede”, sloganları atan kadınlar, “Şilan ve tüm kadınlara özgürlük”, “Hangi duvar yıkılmaz biz istersek, gece karanlıktan korkarsan bu şehri ateşe veririz”, “Aşağı bakmıyoruz, itaat etmiyoruz”, “Tak ettiği yerde öz savunma haktır”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Sana kadın üniversitesi açtırmayacağız”, “Yaşanan kadın devrimidir”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” ve “Em xwe diparêzin” dövizleri taşıdı.

Barış Annelerinin yöresel kıyafetleriyle katıldığı yürüyüşteki polis ablukası dikkati çekti. Kadınlar, bir süre sonra alkış, ıslık ve zılgıtlarla Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından Jiyan Akan Kürtçe, Gizem Coşkun ise Türkçe basın metnini okudu.

Kadın cinayetleri

8 Mart’ın dünya kadınlarının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin ismi olduğunu belirten Coşkun, “Kadınların ezilmesinin, emeğiyle ve bedeniyle sömürülmesinin, tümüyle eşitsiz koşullara mahkum edilmesinin tüm deneyim ve görünümlerine karşı gücümüzü birleştirdiğimiz gündür 8 Mart. 8 Mart, sorunların yalnızca suretlerine karşı değil aynı zamanda, esasına karşı da mücadelenin günüdür” diye belirtti. Kadın cinayetlerine değinen Coşkun, “Öldürülen her kadının sorumlusu erkek egemen sistem, onun yürütücüsü devlet ve iktidarın yanlış politikalarıdır” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerinin ve tartıştırılamayacağının altını çizen Coşkun, “Sözleşme koşulsuz şartsız uygulansın” diye seslendi. Coşkun, “Kazanılmış haklarımızı korumaya ve insanca yaşam için mücadele etmeye devam edeceğiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm kadınları haklarımızı savunmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından dans gösterimi yapıldı.

MA