İzmir’de gözaltına alınan 12 kadın serbest bırakıldı

Pınar Gültekin’in öldürülmesini protesto amacıyla İzmir’de yapılmak istenen yürüyüşe sert müdahalede bulunan polis 12 kadını gözaltına aldı.

Darp edilerek gözaltına alınan 12 kadın emniyetteki işlemlerin ardından gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Bir çok kentte kadınlar alanlara çıkarak kadın cinayetlerini protesto etti.

Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto amacıyla Kadınlar Birlikçe Güçlü’nün çağrısıyla İzmir Alsancak’ta çok sayıda kadın bir araya geldi. “Cinayeti engelle kadınlar ölmesin”, “İstanbul Sözleşmesini uygulamayan erkek yargıları öldürüyor”, “Susmayız direnişin ta kendisiyiz” dövizleri taşındı.

Kadınlar adına açıklama yapan Zehra Akbıyık, Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı tarafından katledildiğini belirterek, her gün bir başka kadının katledildiği haberini aldıklarını söyledi.

‘Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok’

İzmir Alsancak’ta kadın cinayetleri protesto edildi Fotoğraf: MA

Akbıyık, şunları ifade etti: “Nerede olduğumuz, ne giydiğimiz, ne içtiğimiz uygulanan şiddetten daha önemli hale getirerek failleri aklayamazsınız. Biz kadınlar eril zihniyetin üzerimizde yaratmaya çalıştığı baskılar, kısıtlamalarla erkek şiddetinden korunmayı değil yaşamın ta kendisiyiz diyerek erkek şiddetini önleyen, müdahale eden İstanbul sözleşmesi yaşatır diyoruz.”

“Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, tüm kadınlar özgürlüğe varmadan isyanımız dinmeyecek” diyen Akbıyık, tüm kadınların katledilişinin hesabını soracaklarını belirtti.

Yürümek isteyen kadınlar sert müdahale

Açıklamanın ardından Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne yürüyüş yapmak isteyen kadınları polis durdurarak izin vermedi. Yürümekte ısrar eden kadınlar polis sert müdahalede bulundu. Bazı kadınlar yerlerde sürüklenerek, darp edilerek gözaltına alındı. Kadınlar gözaltına alınmaları sırasında “Katledilen kadınlar isyanımızdı” sloganını attı.

Polisin sert müdahalesine tepki gösteren çevredeki yurttaşlar ve çekim yapmak isteyen gazeteciler de polislerce gözaltına alınmakla tehdit edildi.

izmir Fotoğraf: Ma

Gözaltına alınan 12 kadın serbest bırakıldı

Gözaltına alınan kadınlar ilk olarak hastaneye ardından Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınan kadınların çeşitli yerlerinde morluklar oluşurken, kadınların darp raporu aldığı öğrenildi. Gözaltına alınan 12 kadın emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

‘Polisler hakkında şikayette bulunacağız’

Serbest bırakılan kadınlardan Deniz Uslu, kadınlar adına Alsancak Devlet Hastanesi Önünde kısa bir konuşma yaptı. Uslu, gözaltına alınan kadınların polislerin darp, taciz ve hakaretlerine maruz kaldığını belirterek, gerekli yerlere şikayetlerde bulunacaklarını söyledi. Uslu, mücadelelerin asla vazgeçmeyeceklerini dile getirerek, alanlarda olmaya devam edeceklerini vurguladı.

İstanbul’da çok sayıda kadın bir araya geldi Fotoğraf: MA

Bir çok ilde kadınlar alanlara çıktı

Muğla’nın Ula ilçesinde, 5 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in cansız bedeni dün Menteşe İlçesi’nde ormanlık alanda bulundu. Pınar Gültekin’i Cemal Metin Avcı’nın katlettiği ortaya çıktı. Bunun üzerine İstanbul, İzmir, Adana, Hatay, Mersin, Antalya’da bir araya gelen çok sayıda kadın Gültekin’in ve diğer kadın cinayetlerini protesto etti. Alanlara çıkan kadınlar, yaptıkları açıklama ve taşıdıkları dövizlerle, “Pınar Gültekin isyanımızdır, bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesini uygula”, “Kadın cinayetlerini acil önle”, “Kadın cinayetleri politiktir” mesajlarını verdi.

Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önlenememesinde iktidarı sorumlu tutuna kadınlar, koruyucu önleyici tedbirlerin alınarak, bunun için hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.

Kaynak: MA