İzmir’de her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı

İzmir Valiliği’nin yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgını” gerekçesiyle, her türlü toplantı, gösteri, eylem ve etkinliklerin Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile yasaklandığı belirtildi.

Açıklamada yasağın ne zamana kadar süreceği belirtilmedi.

Fotoğraf: AA

İzmir Valiliği’nin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, kentteki her türlü toplantı, gösteri, eylem ve etkinlikler yasaklandı. Açıklamada, yasak kararının “Covid-19 salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla” alındığı belirtildi.

Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile alındığı belirtilen yasak kararının ne zamana kadar süreceğine ilişkin tarih verilmeyen açıklamada şunlar ifade edildi:

“İlimiz sınırları içinde bulunan tüm sağlık kurumları ile bunların bağlı olduğu kurumların ek bina, idari bina, kampüs vb alanları da dahil olmak üzere içinde ya da çevresinde, hastalığın yayılmasını ve bulaşı önlemek, toplumsal izolasyonu sağlamak için her türlü, gösteri, eylem ve etkinliklerin yapılmamasını, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması…”

Açıklamada, alınan kararlara uymayan vatandaşlara adli ve idari ceza işlemlerinin uygulanacağı belirtildi.