İzmir’de konteynerlerde bekletilen 91 sığınmacı kurtarıldı

İzmir’de bir fabrikanın deposunda, ihracat için hazırlanan 3 konteynerde aralarında çocukların da bulunduğu 91 sığınmacı bulundu.

3 konteynerdeki sığınmacıların en az 1 gündür kapalı ortamda bekletildiği belirlendi.

Alınan bilgiye göre, Torbalı Jandarma Komutanlığı ekipleri, Torbalı İlçesi’nde Çapak Mahallesi’ndeki bir fabrikada bulunan konteynerlerin yasa dışı geçiş için kullanılacağı bilgisi üzerine tesise operasyon düzenledi.

Depoda bulunan konteynerleri açan ekipler, 3 konteynerde gıda kolilerinin arkasına saklanmış Irak ve Suriyeli 91 sığınmacıyı buldu.

En az 1 gündür konteynerde bekletilmişler

En az 1 gündür konteynerde bekletildikleri belirlenen ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sığınmacıların havasız kaldığı ancak sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Konteynerlerin İtalya’ya gönderilmek üzere hazırlandığı, İzmir Limanı’ndan konteyner gemilerine sevk edilmesi için bekletildiği belirlendi.

Sığınmacıların işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi. Öte yandan, sığınmacıların yasa dışı geçişini organize eden şüphelilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

AA – İZMİR