İzmir’deki Erbek Apartmanı iddianamesi kabul edildi

İzmir’i vuran 6,6 şiddetindeki depremde 11 kişinin hayatını kaybettiği Yılmaz Erbek Apartmanı ile ilgili iddianame kabul edildi.

İddianamede 2’si tutuklu 10 sanık hakkında “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 20 yıla kadar hapis istendi.

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,6 şiddetindeki depreme ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmalar kapsamında 10’u tutuklu 29 kişi hakkında 5 ayrı iddianame hazırlandığı açıklandı.  Kamu görevlileri hakkında “görevi ihmal” suçundan yürütülen soruşturmaların ise halen sürdüğü belirtildi.

Depremde Yılmaz Erbek Apartmanı B Blok’ta meydana gelen çökme sonucu 11 kişinin hayatını kaybetmesi, 11 kişinin de yaralanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma, hazırlanan iddianamenin sunulduğu İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle davaya dönüştü.

İddianamede yapı sahibi, müteahhit, mimar, inşaat mühendisi, uygulama sorumlusu, yapı denetim sorumlusu, mimari ve statik-betonarme proje müelliflerinin de aralarında yer aldığı 2’si tutuklu 10 kişi sanık olarak yer aldı.

İddianamede, sanıklar hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçlamasıyla 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

MA / İZMİR