İzmir’deki meslek odaları: İşimizi yapmamız engellenemez

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından hasar tespit ve saha çalışmalarına dahil edilmediklerini belirten İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası İzmir şubeleri, “İşimizi yapmamız hiçbir kurum ve kuruluş tarafından engellenemez” dedi.

Fotoğraf: AA

TMMOB bağlı İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası İzmir şubeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü hasar tespit ve saha çalışmalarının dışında tutulmalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklama, Bayraklı ilçesinde bulunan Aşık Veysel Parkı toplanma alanında yapıldı.

Açıklamayı okuyan İMO İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, İzmir’deki depremde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre 12 binanın yıkıldığını hatırlatarak, şu ana kadar tespit edilen ağır hasarlı 192 binanın olduğunu söyledi.

Ayatar, sürecin en başından beri Mimarlar Odası ve İMO’nun bilgi kirliliğini ortadan kaldırıp bilimsel verilerle sorunu tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarmak için sahada olduğunu ifade etti.

İMO İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar (ortada) Fotoğraf: MA

‘Tek neden odalar adına süreçte yer almak istenmesi’

Mimar ve mühendislerin sahada olmak için ilgili mercilere çok defa başvuru yaptığını ne yazık ki anlaşılamayan bir şekilde sürecin dışında tutulduklarına işaret eden Ayatar, şunları ifade etti:

“Bu yetkilendirmemenin tek nedeni, mimar ve mühendislerin İzmir’deki odalar adına süreçte yer almak istemeleridir. Meslektaşlarımız oda adına geldiklerini söyledikleri anda ‘odalar sahada görev almayacak’ diye sürecin dışına itilmişlerdir. İşimizi yapmamız hiçbir kurum ve kuruluş tarafından engellenemeyeceğini, bu denli acılar yaşanmışken bile ötekileştirme yapılmaya devam edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz.”

‘Dünyadaki depremlerde hayatını kaybeden 168 kişinin 155’i Türkiye’den’

Depremin hayatın bir gerçekliği olduğunu belirten Ayatar, “2020 yılında Dünya üzerinde gerçekleşen 6.5 ve üzeri büyüklüğe sahip depremlerde, hayatını kaybeden 168 kişiden 155’inin ülkemizde yaşanan Elazığ ve İzmir depremlerinde hayatlarını kaybetmiş olduğu da utancını taşıyacağımız bir gerçekliktir.” dedi.

İzmirlilere hasarları bildirme çağrısı

Ayatar, her ne kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün uzman odaları sürecin dışında tutmak istese de TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak hazırladıkları haritalama sistemini halkın kullanımına sunduklarını ifade etti.

Ayatar, tüm İzmirlilerin www.izmirdepremi.com adresinden yapılarındaki hasarları bildirmesini istedi.

MA – İZMİR