Jandarma Genel Komutanlığı ile kadına yönelik şiddet verilerine ilişkin protokol

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında ‘Kadına Yönelik Şiddet Veri Paylaşım Protokolü’ imzalandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk – AA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Jandarma Genel Komutanlığı ile kadına yönelik şiddet ve 6284 sayılı Kanuna ilişkin tutulan verilerin paylaşımına yönelik veri paylaşım protokolü imzalandığını açıkladı. Bakanlığın sitesinde yer alan açıklamada Selçuk, kadına yönelik şiddetle mücadelede, ortak veri tabanı çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Protokolün, 25 Kasım 2019 yürürlüğe giren Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nda yer alan faaliyetler kapsamında imzalandığını kaydeden Selçuk, şunları kaydetti: “Protokol ile; 6284 Sayılı Kanun Kapsamında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formu ve 6284 Sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarına ilişkin veriler İl Müdürlüklerimiz ve ŞÖNİM’ler ile anlık olarak paylaşılacak.”

Selçuk, protokolün imzalanması ile birlikte Jandarma bölgelerinde başvuruda bulunan mağdurlara ulaşma süresini kısaltmayı ve korumanın etkinliğini artırmayı hedeflediklerini kaydetti.