Joe Biden 12 Eylül öncesi Ankara’da

ABD seçimlerine saatler kala Donald Trump ve Joe Biden arasındaki yarışın sonucu merakla bekleniyor. Biden ise Türkiye için başka bir anlam ifade ediyor.

Joe Biden (Ecevit’in fotoğrafa göre solunda) ve Bülent Ecevit. Ecevit’in solunda oturan ise o zamanki ABD Büyükelçisi James Spain – Fotoğraf: AA

ABD Başkanlık seçimlerinin güçlü adayı Joe Biden’ın 12 Eylül 1980’de Türkiye’de Ankara’da olduğu ve Süleyman Demirel, Bülent Ecevit gibi siyasetçilerle görüştüğü ortaya çıktı.

Siyaset Bilimci ve gazeteci Murat Yetkin, kendi sitesi yetkinreport’ta yayınladığı yazısında Biden’ın Ecevit’le çekilmiş fotoğrafını paylaştı ve 12 Eylül öncesi Ankara’ya yaptığı ziyareti yazdı.

Yetkin’in Biden ziyareti ve ABD-Türkiye arasındaki siyasetin perde arkasını anlatan yazısından önemli kesitleri sizler için bir araya getirdik.

“Bundan 40 yıl önce de Biden siyasetteydi ve 40 yıl önce de Türkiye’yle yakından ilgileniyordu. Yakında yayınlanacak Meraklısı İçin Darbeler Kitabı için arşiv taraması yaparken Joe Biden’in 12 Eylül’den bir süre önce Ankara’da olduğuna dair bilgi ve belgeler de karşıma çıktı.”

“Joe Biden 40 yıl önce turistik gezi için değil, önemli Amerikan taleplerini dile getirmek üzere Ankara’daydı. Daha ayrıntılı tabloyu kitapta bulacaksınız ama Biden Ankara’ya ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi heyetinin başında gelmişti. Kendisi de komitenin Avrupa İşleri Başkanıydı. O zaman 37 yaşındaki Senatör önemli bir misyon için Ankara’daydı.”

“Biden ve heyetindeki üç senatör Ankara’da Başbakan ve Adalet Partisi lideri Süleyman Demirel, ana muhalefet CHP lideri Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen’le görüşmekle yetinmedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve kuvvet komutanlarıyla da görüştüler.”

Biden ve Türkiye arasındaki ilişki oldukça eski

“Biden 2013’te Mısır’da seçilmiş başkan Muhammed Mursi’nin, Suudi Arabistan’ın arka çıktığı Genelkurmay Başkanı Abdel Fettah Sisi tarafından devrilmesi öncesinde de gülüşünü yüzünden eksik etmeden Mursi’ye ABD taleplerini doğrudan ileten kişi olmuştu.”

“Biden, Başkan Yardımcısıyken Türkiye ve (önce başbakan, sonra cumhurbaşkanı olarak) Tayyip Erdoğan ile sık temas etti. Hatta 3 Aralık 2011’de, Erdoğan’ın bağırsak ameliyatı olmasından sonra onu Kısıklı’daki evinde ziyaret etti; böylece Erdoğan da ameliyat sonrası ilk görüntüleri vermişti. Henüz 2012 Ocak ayında emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tutuklanmamış, şubat başında MİT Müsteşarı Hakan Fidan sorgulanmak istenmemişti.”

“Biden seçim kampanyası sırasında Erdoğan ve Türkiye’ye yönelik sert çıkışlarda, Rus yapımı S-400 füze alımı nedeniyle yaptırım uyarılarında bulundu. Kırk yıldır bizzat tanıdığı Türkiye’nin ABD açısından stratejik değerini bildiğini var sayıyoruz. Türkiye’nin Rusya’ya daha da yakınlaşmasına neden olacak bir hamle yapması yüksek ihtimal değil. Ama özellikle Trump-Erdoğan ilişkisinin üzerine gitmeye çalışması sürpriz olmamalı. Tabii eğer kazanırsa. Yakında anlarız.”

Kaynak: Yetkinreport