Joe Biden, resmen ABD’nin yeni Başkanı oldu

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde belirlenen Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı Kongre oturumunda, Demokrat Joe Biden lehine seçim sonuçları resmen tescil edildi.

Trump, sonuçlara karşı olmasına rağmen düzenli geçiş sürecinin olacağını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden

ABD Kongre binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, başkanlık seçimini Joe Biden’ın kazandığını resmen onayladı.

Kongrede Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi başkan adayı ile başkan yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle okundu.

ABD Kongresindeki oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Joe Biden 270 delege eşiğini geçerek resmen Başkan oldu. Biden’ın seçimde aldığı 306 oyun tamamı tescil edildi.

Trump’tan ‘düzenli bir geçiş süreci olacak’ açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, seçim sonuçlarının Demokrat Joe Biden lehine resmen tescil edilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Başkanlık seçimlerinin sonuçlarına karşı olmasına rağmen 20 Ocak’ta yapılacak devir teslimde düzenli bir geçiş sürecinin olacağını belirten Trump, “Bu, başkanlık tarihinin en büyük ilk döneminin sonunu temsil etse de ‘ABD’yi Yeniden Harika Yapma’ mücadelemizin yalnızca başlangıcı!” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA