Justin Trudeau da soykırım dedi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau 24 Nisan 1915 için ‘soykırım’ ifadesi kullandı. Trudeau, ayrıca bir video yayınlayarak Ermeni soykırımını andı.

Trudeau’nun yaptığı açıklama Başbakanlık resmi sitesinde ve Twitter hesabında yayınlandı.

Yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

Başbakan Justin Trudeau, bugün Medz Yeghern olarak da bilinen Ermeni Soykırımı Anma Günü ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Ermeni Soykırımı Anma Günü’nde, hayatını kaybedenleri ve Ermeni halkına yapılan anlamsız eylemlerden dolayı acı çekenleri anmak için Kanada ve dünyadaki Ermeni topluluklarına katılıyoruz. Ayrıca torunlarını ve bu trajedinin acısı, travması ve kaybıyla yaşamaya devam edenleri de onurlandırıyoruz.

“Ermeni soykırımı, dünyaya bölünmenin, dışlamanın ve nefretin ölçüsüz bedelini gösterdi. Kanada, nefrete, hoşgörüsüzlüğe ve yabancı düşmanlığına şiddetle karşı çıkıyor ve kınıyor. Bugün, tüm insanların temel haklarına ve haysiyetine olan bağlılığımızı yeniden teyit ediyor ve böyle zulümlerin bir daha asla yaşanmaması için ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğimizi taahhüt ediyoruz.

“Akla gelmeyen zorluklar karşısında Ermeni halkının gücünden ve ruhundan ilham almaya devam ediyor ve daha barışçıl bir yarın için sabırsızlanıyoruz.

“Bu kasvetli yıldönümünde, tüm Kanadalıları kurbanları ve Ermeni soykırımının dehşetinden sağ kurtulanları hatırlamaya davet ediyorum. Nefretle savaşarak, en savunmasızları koruyarak ve dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışarak onları onurlandırmaya devam edeceğiz. “

Yeni1Mecra