Kabil Havalimanı’nda yaşanan izdihamda bir bebek öldü

Taliban misillemesinden korkan Afganların tek çıkış yolu olan Kabil Havalimanı’nda cumartesi günü yaşanan izdihamda bir bebeğin öldüğü açıklandı.

Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan’dan tek çıkış yolu olan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda cumartesi günü yaşanan kaosta bir bebeğin öldüğü ortaya çıktı. The New York Times gazetesi, iki yaşındaki bebeğin kalabalık arasında kaldığını aktardı. ABD’li bir firmada tercüman olarak görev yapan anne, “Yalnızca korku hissettim. Onu kurtaramadım” dedi. Bebeği, eşi, engelli ebeveynleri, üç kız kardeşi ve bir kuzeniyle beraber gittikleri havalimanında izdiham sırasında yere düştüklerini anlatan anne, iki yaşındaki bebeğinin ezildiğini söyledi.

Bebeğinin cenazesinin defnetmek üzere aldığını söyleyen anne, daha sonra başkentte ailesiyle beraber kaldıkları eve döndüklerini aktardı. “Böyle onursuz bir şekilde ölmektense, evde onurumla ölmeyi tercih ederim” diyen kadın, ülkeden çıkma umuduyla gittikleri havalimanına yakın zamanda dönmeyi planlamadıklarını belirtti.

İngiltere: Havalimanında 7 kişi öldü

İngiltere’den yapılan açıklamadaysa, havalimanında en az yedi kişinin öldüğü kaydedildi. Sky News’un İngiltere Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre açıklamada, “Sahadaki koşullar son derece zorlu ancak durumu olabildiğince emniyetli bir şekilde yönetmek için elimizden geleni yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Gazete Duvar