Kabinede değişiklik: 2 bakan görevden alındı, 3 bakanlığa yeni atama yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevlerinden alınırken, 3 bakanlığa yeni atama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından. Fotoğraf: Arşiv/AA

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile kabine yapısı değiştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adı altında ikiye bölündü. Bu şekilde bakanlık sayısı 17’ye yükseltildi.

Selçuk ve Pekcan görevden alındı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından kurulan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini sürdüren Zehra Zümrüt Selçuk’un görevi yapılan değişikliğin ardından sona erdi.

Resmi Gazete’nin yayımlanan mükerrer sayısında ise, kabine revizyonuna ilişkin atama kararları yayımlandı. Atama kararnamesiyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevine son verilerek, yerine AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş getirildi.

Bakan Pekcan şirketinden dezenfektan alındığını itiraf etmişti

Bakan Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından Ticaret Bakanlığına dezenfektan alındığı iddialarına ilişkin dün yaptığı açıklamada, alımı doğrulayarak “Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildi” itirafında bulunmuştu.

2 yeni bakanlığa atama yapıldı

Kurulan iki yeni bakanlığa atanacak isimler de belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Üyesi Derya Yanık atandı. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ise Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Vedat Bilgin getirildi.

Yeni bakanlar Meclis Genel Kurulu’nda yemin etmelerinin ardından göreve başlayacak.

Yeni1Mecra