Kaçırılan Gökhan Güneş’in bulunması için çağrı

İbrahim Güneş, oğlu Gökhan’ın 3 gün önce kaçırıldığını belirterek, “Nerede bu devlet? Gökhan Güneş nerede?” diye tepki gösterdi.

Güneş’in avukatı Uçar, kaçırılma görüntülerine rağmen ne İçişleri Bakanlığı ne de Adalet Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama yapılmadığını belirtti.

Gökhan Güneş İstanbul İkitelli’deki evinden işe giderken 20 Ocak günü Başakşehir’de otobüsten indikten sonra kimliği belirsiz kişiler tarafından zorla bir arabaya bindirilerek kaçırıldı. Güneş’in kaçırıldığı ana ilişkin görüntüler ise kameralara yansıdı. Sosyal medyada da #GökhanGüneşNerede etiketiyle paylaşımlar yapıldı.

Güneş’in ailesi ve yakınları, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde Gökhan Güneş’in kaçırılmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Ali Kenanoğlu, Murat Çepni, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de katıldı. Toplantının olduğu salona “Gökhan Güneş 20 Ocak’ta devlet güçleri tarafından kaçırıldı” pankartı asıldı.

İHD’li Yoleri: Oldukça endişeliyiz

Toplantıda ilk sözü alan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, 1990’lı yıllarda bu tarz olaylarının çokça yaşandığını hatırlattı. Cezasızlık politikasının sonucu olarak tekrardan kaçırılma olayların çokça yaşandığına işaret eden Yoleri, “Yoğunlaşan bu olaylardan dolayı oldukça endişeliyiz” diyerek, yetkilere seslendi.

İbrahim Güneş: 3 gündür çocuğumu arıyorum

İbrahim Güneş de 3 gündür oğlu Gökhan’ı aradığını belirterek, “Bu devlet nerede? Gökhan Güneş nerede?” şeklinde tepki gösterdi.

Nazife Güneş

Nazife Güneş: Yavrumu sağ istiyorum

Nazife Güneş de, gözyaşları içinde yetkililerin oğlunun nerede olduğunu söylemediklerini belirterek, “Çocuğuma ne yaptılarsa getirsinler. Yavrumu istiyorum. Onu sağ istiyorum” dedi.

Gülhayat Güneş: Kendi imkanlarımızla kardeşimi arıyoruz

Gülhayat Güneş de, kardeşinin kaçırılma görüntülerinin ellerinde olduğunu belirterek, yetkililerin araması gerekirken kendi imkanları ile kardeşini aradıklarını söyledi. Gülhayat Güneş şunları ifade etti:

“Babam dün tekrar karakola gitti. Akşam 20.00’de ‘gelin’ dediler. Gittik. Bu kez ‘sabah gelin’ dediler. Sabah gittik bin bir türlü bahane buldular. Biz nerede olduğunu bilemeyiz bunu devletin açığa çıkarması gerekiyor.”

Kardeşinin ortaya çıkarılması içi kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Güneş, “Susmayın” dedi.

Gökhan Güneş

Gülsüm Elvan: Bizden bir kurban aldınız bir kişi daha vermeyiz

Gezi direnişinde başından aldığı gaz fişeği ile yaşamının yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da, şunları ifade etti:

“Gökhan ve Berkin kuzenler. İçişler bakanına sesleniyorum; bizden bir kurban aldınız, bir kişi daha vermeyiz. Mahkeme öncesinde geçen sefer abimi gözaltına aldılar. Bu kez de Gökhan’ı aldılar. Bu bilinçli işlenen bir tiyatrodur. Sorumlu da İçişleri Bakanı ve devlettir.”

Avukat Uçar: İçişleri ve Adalet Bakanlıklarından açıklama yok

Güneş ailesinin ve Gökhan Güneş’in avukatı Sezgin Uçar da, Gökhan ve ailesinin uzun zamandır polis baskısı altında olduğuna dikkat çekti. Güneş’in sosyalist kimliğinden dolayı daha önce yargılandığını ve avukatlığını yaptığını aktaran Uçar, şöyle konuştu:

“Aslında kim oldukları aleni olan kişilerce Gökhan kaçırıldı. Sorumluların bir an önce yargılanmasını istedik. Kamera görüntüleri ve birçok hususa dahil araştırma yapılması gerektiğini söyledik ama hiçbir şey yapılmamasının ardından biz kendi emeğimiz ile kamera görüntülerine ulaştık. Bu görüntüler ortadayken ne İçişleri Bakanlığı ne de Adalet Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama yok. Rejim 90’ları hatırlatıyor. Ülkede hukuksuzluk kol geziyor. Bugün Gökhan’a sessiz kalırsak yarın yaşanacak birçok ihlale de yol açmış oluruz.”

Uçar, sorumlu bakanlıklar tarafından bir açıklama beklediklerini söyleyerek, sorumluların yargılanması çağrısında bulundu.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu

Milletvekili Kenanoğlu: Çetelere boyun eğmeyeceğiz

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da iktidarın kendi yasalarına dahi uymadığını belirtti. Kaçırılma olaylarının mafya çete yöntemleri olarak yorumlayan Kenanoğlu, “Anayasal çerçevede yapılacak işler değil.” dedi.

Gökhan’ın kaçırılarak itiraz eden tüm kesime gözdağı verilmeye çalışıldığını ifade eden Kenanoğlu, şunları ifade etti:

“Tüm bunların karşısında cesaretle bir araya gelmek gerekiyor. Çünkü onlar korkak. Korkaklığa karşı cesaretimizle üzerlerine gitmemiz gerekiyor. Gökhan’ı aldıklarını artık hepimiz biliyoruz, bize vermekten başka şansları yok. İktidar son demlerinde çetevari bir şekilde 90’ları yaşatıyor. Fakat biz bu çetelere boyun eğmeyecek son demlerinde hak ettikleri yerlere göndereceğiz.”

ESP’li Tümüklü: Failler belli

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ise, “Failler belli. Geçmişten tanıyoruz. Sorumlusu İçişleri Bakanı Soylu’dan Erdoğan’a bütünen Saray rejimidir. Emekten haktan özgürlükten yana herkese çağrımızdır, faşizme karşı birlikte mücadele etmek gerekiyor.” dedi. “Gökhan’ı bulacağız.” diyen Tümüklü, herkese elini taşın altına koyması çağrısında bulundu.

Toplantının ardından Güneş’in ailesi İHD’ye başvuruda bulundu.

MA – İSTANBUL