Kadıköy Belediyesi işçileri: Ya sözleşme masası ya grev halayı!

Genel-İş üyesi işçiler TİS görüşmelerine ilişkin taleplerinin Kadıköy Belediyesi’nde 6 aydır beklediğini belirterek, “Greve giden yolun taşlarını bizler değil belediye olarak sizler döşüyorsunuz.” dedi.

“Fedakârlık sırası artık siz belediye yönetimindedir.” diyen işçiler, taleplerinin görmezden gelinmemesini istedi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyeleri, Kadıköy Belediyesi’nde tıkanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine ilişkin belediye önünde açıklama yaptı. İşçiler, “Hak verilmez alınır. Zafer sokakta kazanılır”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Yönetim şaşırma sabrımızı taşırma” ve “Ya sözleşme masası ya grev halayı” sloganları atıldı. Açıklamaya Ataşehir ve Kartal belediye işçileri de destek verdi. 

Genel-İş 1 No’lu Şube Yöneticisi Tahsin Aydın, ülkenin geldiği durumu anlatmaya gerek olmadığını ifade ederek, salgınla birlikte işçilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. “Peki, bu kadar sıkıntılı ve zor şartlar altında çalışırken işçiler olarak bizler ne istiyoruz” diyen Aydın, işçiler olarak insan onuruna yakışır çalışma şartları ve ücretleri istediklerine vurgu yaptı.

‘Masaya konulan talepler 6 aydır belediye yönetiminin önünde duruyor’

İlk özgür toplu sözleşme yapma hakkına sahip oldukları bu süreçte titiz bir çalışmayla 3 ayda sözleşme taslağının hazırlanarak Kadıköy, Kartal ve Ataşehir belediyelerinde sözleşme masasına konulduğuna işaret eden Aydın, masaya konulan taleplerin 6 aydır belediye yönetiminin önünde durduğunu dile getirdi.

‘Yasal olarak grev aşamasında’

İşçilerin göstermiş olduğu iyi niyete rağmen verimli olarak sadece 3 oturumun yapıldığını söyleyen Aydın, yapılan oturumlarda ise 81 maddeden 27 maddenin tutanak altına alındığını, yasal olarak grev aşamasında olunduğunu hatırlattı.

Aydın, “Siz işçiler bu zor şartlar altında evinizi geçindirmek için borç harç ayakta kalmaya çalışırken artık birçoğunuzun ücretleri asgari ücretin bile altında kalmıştır. Biliyoruz ki bıçak kemiğe dayandı sabrımız kalmadı bunu herkes duymalı” dedi.

‘Fedakarlık sırası artık belediye yönetiminde’

İşçiler olarak hala diyalog yolunu gösterdiklerini belirten Aydın, art niyetle suçlanamayacaklarını söyledi. Aydın, aynı hassasiyeti belediye yönetiminden göremediklerini belirtti. Belediye başkanı ve yönetime seslenen Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“Bizler çalışıyoruz, hizmet üretiyoruz ve fedakârlık yapıyoruz. Üzerimize düşen her türlü sorumluluğu fazlasıyla yerine getiriyoruz. Fedakârlık sırası artık siz belediye yönetimindedir. Onlarca yıl birikmiş yüzlerce problemle karşı karşıyayız. İlk defa özgür bir toplu sözleşme ile bu sorunların çözümü adına haklı taleplerimizle masadayız. Bizi dikkate alın, taleplerimizi görmezden gelmeyin.”

‘Greve giden yolun taşlarını bizler değil belediye olarak sizler döşüyorsunuz’

Sözleşme masasında işçilerin kabul edeceği her şeyin altına imza atacaklarının altını çizen Aydın, böyle bir yaklaşımla sözleşmeyi masada bitirmeye hazır olduklarını vurguladı. Aydın, “Greve giden yolun taslarını bizler değil belediye olarak sizler döşüyorsunuz. Biz hakkımızı ve emeğimizin karşılığını isteyen tarafız. Bu hakları vermezseniz grev sizin yüzünüzden olacak” şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

MA – İSTANBUL