Kadıköy Belediyesi: TİS imzalandı en düşük işçi maaşı net 5 bin 275 oldu

Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladıklarını duyurarak, en düşük işçi maaşının net 5 bin 275 olarak belirlendiğini belirtti.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabası, Twitter hesabından Kadıköy Belediyesi ve DİSK Genel-İş Sendikası arasında süren TİS görüşmelerinin anlaşma ile sona erdiğini duyurdu. Odabaşı, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi ile yapılan sözleşmeyle, Kadıköy Belediyesi’nde en düşük işçi maaşının, ikramiyeler ve yıllık ödenen sosyal yardımlar hariç aylık net 5 bin 275 TL olarak belirlendiğini belirtti.

‘İşçinin iradesi hiçe sayıldı’

MA’nın geçtiği bilgilere göre; işçiler, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nin kendilerinden habersiz ve kendilerinin onaylamadığı şekilde Kadıköy Belediyesi ile masaya oturarak anlaşma imzaladığını belirtti.

Sendikanın Genel Merkezi’ne tepki gösteren Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Sekreteri Cem Karasoy, “Bu kabul edilemez bir durumdur. İşçinin iradesi, bizim irademiz hiçe sayıldı” dedi. Karasoy, işçilerle yapacakları toplantı ardından yeni yol haritalarını açıklayacaklarını söyledi.

Kadıköy Belediyesi ile Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasında 8 ay boyunca yapılan TİS görüşmelerinde idari ve sosyal maddeleri içeren 62 madde kabul edilmiş, ekonomi maddelerini kapsayan 19 maddede ise anlaşma sağlanamamıştı. Bunun üzerine işçiler 16 Şubat’ta greve başlamıştı.

Yeni1Mecra