Kadıköy’de çok sayıda gözaltıya rağmen dayanışma eylemi

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek için Kadıköy’de yapmak istediği eyleme polis müdahale etti.

Orantısız polis şiddetinin gerçekleştiği eylemde 104 kişinin gözaltına alınmasına rağmen direniş gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Polisin yoğun saldırısı sonucu Kadıköy’ün ara sokaklarına dağılan öğrencilere Kadıköy halkı tencere ve tavalarla destek verdi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek amacıyla Kadıköy Rıhtım’da yapmayı planladıkları eylemi Kaymakamlık tarafından yasaklandı. Eylem alanına gelen çok sayıda milletvekili de polisler tarafından darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. Öte yandan eyleme katılmak üzere Kadıköy’e giden çok sayıda öğrenci vapur iskeleleri ve metro istasyonlarında gözaltına alındı.

Vekiller darp edildi

Polisin, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay’ı darp ederek gözaltına almaya çalışmasının yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nu ise tekerlekli sandalyesi üzerinde kalkanlarıyla darp etti.

Müdahalede göz yaşartıcı biber gazı ile plastik mermiler de kullanıldı. Tüm müdahalelere karşı öğrenciler “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde yürüdü. Polisin orantısız güç kullandığı müdahalelerde çok sayıda öğrenci ve yurttaş darp edilerek gözaltına alındı.

Emniyet açıklaması: 104 gözaltı

Anadolu Ajansı’nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre, Kadıköy’de Boğaziçi Üniversitesindeki gösterilere destek için toplanan 93 kişi, Beşiktaş ve Sarıyer’de de Kadıköy’deki gösterilere katılmak isteyen 11 kişi gözaltına alındı.

‘Mücadeleye devam’

Polisin yoğun saldırısı sonucu Kadıköy’ün ara sokaklarına dağılan öğrencilere Kadıköy halkı tencere ve tavalarla destek verdi. Ara sokaklarda tekrar toplanan öğrenciler Rıhtım Caddesi’ni trafiğe kapattı. Bu esnada öğrenciler karşıt görüşlü bir grubun saldırısına uğradı. Rıhtım Caddesi’nde “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atan öğrenciler, polis müdahalesi ile ara sokaklara tekrar dağıldı.

Ara sokaklara dağılan öğrencilerin üzerine polisler kullandıkları polis jeeplerini süratli bir şekilde sürdü. Kitle yollara barikat kurarak polis jeeplerin geçişini engelledi.

Öğrenciler ara sokaklara dağılmadan önce, kayyım rektör Melih Bulu istifa edene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

MA / AA