Kadın cinayeti sanıklarından biri IŞİD’e katıldı, diğerlerine beraat

Erkek akrabaları tarafından katledilen Halime Akça davasında, yargılanan 5 sanıktan 4’ü beraat etti. Dosyası ayrılan baş şüpheli Abdülşükür Akça’nın ise IŞİD’e katıldığı belirtildi.

Ankara’da 2012 yılında erkek akrabaları tarafından öldürüldüğü 7 yıl sonra ortaya çıkan 25 yaşındaki Halime Akça’nın faillerinin yargılandığı davanın karar duruşması, Ankara 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Yakın akrabayı töre saikiyle tasarlayarak canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme” suçundan tutuksuz yargılanan Abdülrezzak, Abdülmelik, Burhan ve Kasım Akça hakkında beraat kararı verdi.

Mahkeme, Suriye’ye gittiği tespit edilen ve IŞİD’e katıldığı belirtilen baş şüpheli sanık Abdülşükür Akça’nın dosyasını ise ayırdı.

Ne olmuştu?

Ankara’nın Elmadağ ilçesine bağlı Taburlar köyünde 2013 yılında hayvanlarını otlatan bir çoban, toprağa gömülü kadın cesedi buldu. Bıçaklanarak öldürüldüğü öğrenilen kadının cenazesi, kimliği belirlenemeyince kimsesizler mezarlığına defnedildi. Cinayetten 7 yıl sonra “vicdan azabına dayanamıyorum” diyerek yaşananları anlatan “Elma” kod adlı gizli tanık, karakola giderek “Halime Akça, 2012 yılında aile meclisinin verdiği karar doğrultusunda ağabeyleri Abdülşükür ve Abdülmelik ile halasının oğulları Burhan ve Kasım Akça tarafından bıçaklanarak öldürdü” şeklinde ifade verdi.

Fail IŞİD’e katıldı

Bunun ardından katledilen Halime Akça’nın babası Abdülrezzak Akça, ağabeyi Abdülmelik ve halasının oğulları Burhan ve Kasım Akça gözaltına alındı. Cinayetten sonra kaçan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Abdülşükür Akça’nın ise Hatay’dan Ankara’ya motosikletiyle geldiği ve Halime Akça’yı ormanlık alanda öldürdüğü iddiaları yer aldı. Abdülşükür Akça’nın, cinayetten 1 yıl sonra da Suriye’ye giderek, IŞİD’e katıldığı öne sürüldü.

Dosya ayrıldı

Halime Akça’nın babası Abdülrezzak Akça, ağabeyleri Abdülmelik, Abdülşükür, halasının oğulları Burhan ve Kasım Akça hakkında, “yakın akrabayı töre saikiyle tasarlayarak, canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürme” suçundan dava açıldı. 4 tutuklu sanık, dava sürecinde adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

MA / ANKARA