Kadın cinayetlerine ‘gayrimeşru’ ve ‘özgürlük düşkünü’ yorumu

Zeynep Şenpınar’ın öldürülmesi üzerinden, “#zeynepsenpinar benzeri kadın ölümleri” diyerek son yıllarda yaşanan kadın cinayetlerine “özgürlük düşkünü ve gayrimeşru yaşantı” yorumunu yapan AK Partili Meclis Üyesi Hamdullah Arvas’a büyük tepki gösterildi.

Tepkiler üzerine paylaşımını yeniden “ilişki türü yanlış” diyerek savunan Arvas, ifadelerini haberleştiren siteleri “İftira” atmakla suçlayarak suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

İBB AK Partili Meclis Üyesi Hamdullah Arvas Fotoğraf: @hamdullaharvas

Muğla’da 22 yaşındaki Zeynep Şenpınar, erkek arkadaşı olan milli boksör Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından pazar günü göğsünden bıçaklanarak katledildi. Şenpınar’ın 15 gün önce şiddet gördüğü gerekçesiyle karakola şikayette bulunduğu ancak daha sonra şikayetini geri çektiği öne sürüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AK Partili Meclis Üyesi Hamdullah Arvaş da, Şenpınar cinayeti üzerinden kadın cinayetlerine ilişkin twitter hesabından paylaşımda bulundu. Arvas’ın, #Zeynepşenpınar etiketiyle yaptığı paylaşım sosyal medyada büyük tepki çekti.

‘Hikaye aynı özgürlük düşkünü bir kadın gayrimeşru yaşantı’

Arvas, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Dikkat edin son yıllarda soysal medyada özellikle #zeynepsenpinar benzeri kadın ölümleri gündeme getiriliyor. Hikaye aynı özgürlük düşkünü bir kadın ve gayrimeşru yaşantısı içinde geçen bir ölüm hikayesi. Sizce bu tesadüf mü, yoksa maksatlı yapılan bir algı yönetimi mi. #EdepYahu. Aynı zamanda demogojik sahte mesajlara ve ölünün üzerinden siyaset yaparak bu yaşantı türünü normalleştirmeye çalışan sözüm ona kendine çağdaş diyen ahlak yoksunu zavallılaradır tepkim.”

‘Müslüman uyanık olmak zorunda…’

Arvas, gelen tepkiler üzerine paylaşımını şu şekilde yeniden savundu; “Paylaşımımdaki vermek istediğim mesaj; 1. Son dönemlerde yaşanan özellikle genç kadın ölümleri genelde gayrimeşru ilişkilerle kurulan hayatlarda olduğu ve bu ilişki türünün yanlış olduğudur. Bu paylaşımımdaki mesajım net tabi anlayana ve anlamak isteyene. Öldürülen kız çocuğunun ölümüyle alakalı herhangi bir düşünce paylaşmadım, zira ne olursa olsun kimsenin kimseyi öldürmeye hakkı yoktur. Üzücü olan tarafı da bizim insanımız dediğimiz siyasilerden ve yöneticilerden bu tarz maksatlı yapılan ve toplumu ahlaken asimile eden operasyonlara destek çıkması. Müslüman uyanık olmak zorunda…”

Paylaşımını haberleştirenler hakkında suç duyurusu

Arvas, bazı haber sitelerinin paylaşımına dair yaptığı haberlerinin ekran görüntüsünü paylaşarak, suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Arvas, “Defaatle açıklamama rağmen malum paylaşımımı okumadan ve anlamadan beni kadın düşmanı, cinayeti meşrulaştıran biri gibi göstermeye çalışan ve bu iftira üzerinden hakaret ve küfreden gerek şahıs gerekse haber kurumlarıyla alakalı suç duyurusunda bulunacağımı bilmenizi isterim.” dedi.