Kadın derneğinin ‘gayri resmi erkek üyesi’ tahliye edildi

Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmada derneğin “gayri resmi üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanan Celal Yoldaş, tahliye edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği’ne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, derneğe “araç temin etmek” ve derneğin “gayri resmi üyesi olmak” gerekçeleriyle tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticisi Celal Yoldaş’ın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yargılanan Yoldaş, Diyarbakır T Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden katıldı. Duruşmayı Diyarbakır Adliyesi’ne gelen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz dışında pandemi gerekçesiyle kimse alınmadı. 

DBP Yöneticisi Celal Yoldaş

‘Rosa Kadın Derneği ile bir ilgim yok’

Yoldaş, Rosa Kadın Derneği ile bir ilgisinin olmadığını belirterek, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Katıldığı eylem ve etkinliklerin yasal olduğunu ifade eden Yoldaş, tahliyesini istedi. Yoldaş’ın avukatları ise suçlamalara dair herhangi bir delilin bulunmadığını ve katıldığı eylemlerin siyasi parti faaliyetleri olduğunu belirterek, müvekkilin tahliyesini talep etti. 

Delillerin toplandığını belirten mahkeme heyeti, Yoldaş’ın adli kontrol tedbiriyle tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma, 24 Şubat 2021 tarihine ertelendi.

MA – DİYARBAKIR