Kadın, Doğa, Kültür ve Sanat Festivali tamamlandı

HDP Kadın Meclisi’nin Van’da düzenlediği 3 günlük Kadın, Doğa, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi.

Kadınların seslendirdiği Kürtçe ezgilerle son bulan festivalde tecride karşı mücadele vurgusu öne çıktı.

Kadın Festivali 2. gün

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından düzenlenen Kadın, Doğa, Kültür ve Sanat Festivali’nin 3’üncü günü sona erdi. Festival kapsamında Koma Aryen ve Dengbej Hediye konser verdi. Kentteki bir otelde gerçekleşen konsere HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP il eşbaşkanları, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile çok sayıda kişi katıldı. Festivalin son gününde tecride karşı mücadele vurgusu öne çıktı. Festivalde, “Biji berxwedane zindanan” ve “Tecridi yıkacağız” sloganları atıldı.

Etkinlikte önce Koma Aryen sahne aldı. Kadınların seslendirdikleri ezgilerle halk halaya durdu.

Kadın Festivali 3. gün

Ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, kadınlar üzerinden sürdürülen savaş ve tecride değindi. İmralı’da başlayan tecritle beraber Türkiye’de kadınlar ve Kürtlere yönelik tecridin başladığına değinen Dağ, her gün kadınların katledildiğini, Kürt kentlerinde her gün bir orman yangını çıktığını ve bu yangınların özel savaş politikasının birer parçası olduğunu söyledi. Kürtlerin Kürtçe konuştukları için katledildiğini ve cezalarla karşı karşıya geldiğini belirten Dağ, “270 gündür cezaevlerinde açlık grevinde olan arkadaşlarımız Kürtçe şarkı söyledikleri için cezalandırılıyorlar. Halen Türkiye’de Kürtçe bilinmeyen bir dil olarak kabul ediliyor” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Dengbej Hediye sahneye çıktı. Kürtçe şarkı söyledikleri için cezaevinde ceza alan kadınlara selam yollayan Dengbej Hediye, Kürtçeyi her yerde seslendirerek, mücadeleyi büyüteceklerini söyledi.

Dengbej Hediye’nin seslendirdiği klamlardan sonra festival sona erdi.

Kadın Festivali 1. gün

MA / VAN