Kadın katliamına karşı mor kurdelelerle yürüdüler

Kadınlar Birlikte Güçlü, kadın katliamlarına tepki göstermek için mor kurdelelere bağlı “Kadın cinayetlerini acil önle, hemen şimdi” yazılı dövizlerle yürüdü.

İstanbul’da Kadınlar Birlikte Güçlü, Şişhane metro 6’ncı dairesi çıkışında kadın katliamlarına tepki göstermek için bir araya geldi. Kadınlar burada mor kurdelelerle bağlı “Kadın cinayetlerini acil önle hemen şimdi” yazılı dövizlerle zincir oluşturdu.

Katledilen kadınların isimlerini okuyarak Eminönü iskelesine doğru sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe geçen kadınlar, yürüyüş boyunca “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Acil önlem hemen şimdi” ve “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları attı. Kadınların yürüyüşüne çevredeki yurttaşlarda alkışlarıyla destek verdi.

Daha sonra Eminönü-Kadıköy vapura binen kadınlar, vapurda da eylemini sürdürerek, kadınlar için bestelenen şarkıları seslendirdi.

Kadıköy’e geçtiler

Daha sonra Kadıköy meydanına gelen kadınlar meydanın serdikleri “Kadın cinayetlerini acil önle! Hemen şimdi” pankartını etrafını mor kurdele ile bağlı dövizler ile çevreleyerek oluşturdukları çemberlerle zincir eylemini sürdürdü. Eyleme HDP Milletvekili Dersim Dağ ve İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut da destek verdi. Kadınlar daha sonra basın açıklama yaptı.

Hükümete çağrı

Açıklamada söz alan kadınlar Dersim’de 161 gündür kaybolan ve kendisinden hala haber alınamayan Gülistan Doku ve tüm kadınların akıbetinin açığa çıkarılmasını istedi. Pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin artmasına ve kadınların tüm ısrarına karşın hükümetin buna dönük önlem geliştirmediğine dikkat çeken kadınlar, hükümete İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı koruma kanunu etkin uygulamaya ve çocuk istismarı, kadın katliamını meşrulaştıran politikadan vazgeçmeye çağırdı.

Trans şiddetine ve katliamına da dikkati çekilen açıklamada,  önleyici tedbirler geliştirmesi için hükümete sorumluluğu hatırlatıldı.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.