Kadın Konferansı ‘örgütlenmeye devam’ mesajıyla sona erdi

Mor Dayanışma öncülüğünde gerçekleştirilen ‘2. Türkiye Kadın Konferansı’nda bundan sonra da her yerde kadının sesinin, sözünün örgütlenmeye devam edileceği mesajı verildi.

2. Türkiye Kadın Konferansı – Fotoğraf: @DayanismaMor

İstanbul’da Mor Dayanışma öncülüğünde “İnadına mücadele inadına özgürlük” sloganıyla 8-9 Şubat tarihlerinde düzenlenen ‘2. Türkiye Kadın Konferansı’ sona erdi. Birleşik Metal İş Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, çok sayıda kadın katıldı.

Konferansın yapıldığı salona, “Erkek egemen sisteme karşı feminist isyan büyüyor!”, “Öz savunmayı yükselt, erkek şiddetini durdur”, “Dünyanın yarısıyız, özgürlüğün tamamını istiyoruz!”, “Mutfaklardan çıktık, geri dönüş yok”, “Güvencesiz, esnek, düşük ücretli çalışmaya karşı örgütlü mücadeleyi büyütelim” pankartları asıldı.

2. Türkiye Kadın Konferansı – Fotoğraf: @DayanışmaMor

Konferansın ilk gününde sinevizyon gösterimi yapılarak, konferansı kolaylaştırmak için divan oluşturuldu. Daha sonra kurulan Mor Kürsü’de konferansa katılan kadınlar, kadın mücadelesi ve sorunlarına ilişkin konuşmalar yaptı.

Basına kapalı gerçekleştirilen konferansın ikinci gününde ise, verilen önergeler üzerinden tartışmalar yürütüldü. Tartışma yürütülen başlıklar şöyle;

“Neoliberal Politikalar ve Kadın Emeğinin Çıkmazı”, “Feminizm Mücadelesinde Yeni bir Dönem”, “Kadın Kurtuluş Mücadelesinde Yeni Bir Dönem Enternasyonal Kadın Grevleri”, “Göçmen Kadın Gerçeği ve Mücadelesi”, “21. Yüzyılda Kadın Özgürlük Mücadelesinde Yeni Örgütlenme Arayışları ve Metodları”, “Kadın Cinayetleri ve Şiddettin Değişen Yüzleri”, “Özgürleşme Yolunda Özsavunma’nın Önemi”, “Yerel Yönetimlerde Kadınların Varlığı ve Belediyecilik Anlayışında Yeni Yaklaşımlar”, “LGBTİ+ Hareketi” ve “Feminizmin Tarihsel Birliği”.

Konferans, tartışmaların ardından sonuç bildirgesinin hazırlanmasıyla sona erdi. Konferansın, kapanışında bundan sonra da her yerde kadının sesinin, sözünün örgütlenmeye devam edileceği mesajı verildi.