Kadın mühendis işveren tarafından darp edildi

Mermer ocağında çalışan Maden Mühendisi Canan Tosun, işveren Fatih Uygun tarafından darp edilerek tecavüzle tehdit edildi.

Henüz hastanedeyken kendisine saldırıda bulunan işveren Fatih Uygun’un serbest bırakıldığı haberini aldığını söyleyen Tosun, suç duyurusunda bulundu.

Balıkesir’in Marmara Adası’nda bulunan Terzi Mermer’de çalışan Maden Mühendisi Canan Tosun, işveren Fatih Uygun tarafından darp edildi. Kolu kırılan ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluşan Tosun, hastaneye giderek darp raporu aldı.

Tecavüz tehdidi

Fatih Uygun’un şiddetine uğradığını söyleyen Tosun, yaşadıklarını paylaştığı bir videoda şu sözlerle anlattı: “Şu an kolum alçıda. Marmara Adası Terzi Mermer’de çalışıyorum. İşveren Fatih Uygun’la önceki gün tartıştık. Sonraki gün beni fabrikada yalnız yakaladı ve bütün kapıları kilitledi. İlk önce yumrukla saldırdı. Sonra yere yatırarak tecavüz etmekle tehdit etti. Ben oradan kaçtım ve O’nun dayısı camları kırıp içeri girdi, beni kurtardı. Beni öldürmek için üzerime arabayı sürdü ve bıçakla kovaladı. Fabrikanın içerisine girdim. İşçiler beni O’nun elinden alamadı. Şu an savcılık O’nu serbest bırakmış. Ben burada rapor almaya çalışıyorum.”

Serbest bırakıldı

Henüz hastanedeyken kendisine saldırıda bulunan işveren Fatih Uygun’un serbest bırakıldığı haberini aldığını söyleyen Tosun, suç duyurusunda bulundu.

MMO’dan açıklama

Yaşanan olayı sosyal medya hesabından duyuran Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Maden Mühendisleri Odası, Fatih Uygun’un derhal tutuklanması çağrısında bulunarak şu açıklamayı yaptı: “İktidarın kadına yönelik şiddetin önünü açan hukuk anlayışını reddediyoruz. Marmara Adası’nda bir mermer ocağında çalışan İstanbul Şube kadın üyemiz Maden Mühendisi Canan Tosun patronu tarafından darp edilerek şiddete maruz kalmıştır. Canan Tosun darp raporu alarak savcılık ifadesini vermiş, ancak şiddeti uygulayan Fatih Uygun tutuklanmak yerine serbest bırakılmıştır.”

“Ülkemizde son yıllarda giderek artan ve ağırlıklı olarak kadını hedef alan şiddet ne yazık ki işyerlerine de sıçramış, işyerinde yaşanan şiddet için de “cezasızlık” uygulaması söz konusu olabilmiştir. TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, üyemiz Canan Tosun’un yanında olduğumuzun, kendisine uygulanan şiddette sorumluluğu bulunan kişilerin gereken cezayı almaları için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini istiyoruz. Toplumsal alanda artan şiddetin bir yansıması olarak değerlendirdiğimiz işyerinde yaşanan patron şiddetini kınıyor, şiddet uygulayanlara yönelik cezasızlık uygulamasının son bulmasını talep ediyoruz.”

MA