Kadın örgütleri: Tecavüz suçtur, aklanamaz

Kadın örgütleri, İpek Er’in ölümüyle ilgili tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tahliye edilmesine tepki amacıyla sosyal medya üzerinden “TecavüzSuçtur Aklanamaz” etiketiyle kampanya başlattı. 

Uzman Çavuş Musa Orhan

Kadın örgütleri, tecavüz sonrası Batman’ın Beşiri ilçesinde intihara sürüklenen İpek Er’in ölümüyle ilgili tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında tahliye kararı verilmesine tepki amacıyla Twitter üzerinde “#TecavüzSuçtur Aklanamaz” etiketiyle hashtag çalışması başlattı.  

Kadın örgütleri tarafından yapılan kimi paylaşımlar şöyle: 

Kampüs Cadıları: Tecavüzcüler bu ülkede sokaklarda ellerini kollarını sallayarak devlet yetkilerinin onayıyla geziyor!  

Mor Dayanışma: Cezasızlık devlet politikasıdır. Kadın cinayetleri politiktir. Suçluyu aklamayın, yargılayın! Suçluları korumayın, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın! Musa Orhan tutuklansın!  

DBP Kadın Meclisleri: Bizler tecavüzcü ve katil zihniyeti tanıyoruz. 

HDP Kadın Meclisi: İktidar ve yetkililerinin hedef aldığı İstanbul Sözleşmesi de TecavüzSuçtur Aklanamaz diyor. Sözleşmeyi hedef alanlar, onu etkin bir biçimde uygulasaydı İpek Er yaşıyor, uzman çavuş Musa Orhan tahliye edilmemiş olacaktı. 

Mardin Şahmaran Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesi, taraflar kadınlara karşı herhangi bir şiddet eylemine girişmekten imtina edecek ve devlet yetkililerinin, görevlilerinin ve devlet adına hareket eden diğer aktörlerin bu yükümlülüğe uygun bir biçimde hareket etmelerini temin edecek.  

Üniversiteli Kadın Kollektifi: Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz! Erkek adalet değil gerçek adalet! Özgürlüğe varmadan dinmeyecek isyan! 

Kadınların Kurtuluşu: Tecavüzü sistematik işkence biçimi olarak kullanan devlet yetkililerden, cezasızlığı bu politikanın bir parçası olarak sürdüren yargı mensuplarına kadar; biz kadınlar erkek-devleti çok iyi tanıyoruz. Musa da Zaynal da tek fail değil. 

Özgür Genç Kadın: Uzman çavuş Musa Orhan’ı serbest bırakan erkek egemen devlet en az tecavüz eden kadar suçludur! Kadınların katledilmesine göz yuman, İstanbul sözleşmesini engellemeye çalışanlar tıpkı İpek gibi katledilen tüm kadınların katilidir!  

EMEP’li Kadınlar: Batman’da İpek Er’i alıkoyup tecavüz eden, intihara sürüklenmesine neden olan Musa Orhan tahliye edildi! Tecavüzcüleri, kadın katillerini koruyanlara isyanımız var! Cezasızlık, bütün kadınlara verilen bir gözdağıdır. Kabul etmiyoruz!  

Kaynak: MA