Kadını yok sayan bütçelemelere karşı ‘Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe’ çalıştayı

HDP Kadın Meclisi “kadını yok sayan” bütçelemelere karşı “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” çalıştayı düzenledi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, 2021 Merkezi Bütçenin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini görmediğini, kadını yok saydığını belirterek, çalıştayda çıkacak sonuçları Bütçe Komisyonu ile paylaşacaklarını ifade etti.

HDP Kadın Meclisi, Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri, Kadın Koordinasyonu üyeleri ile yazar, aktivist, gazeteci, sendikacı kadınların katılımıyla İstanbul’da, “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” çalıştayı düzenledi.

‘Bütün İzmir halkına geçmiş olsun’

Çalıştayın açılış konuşmasını HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran yaptı. Konuşmasına İzmir’de yaşanan depreme değinerek başlayan Başaran, “Maalesef birçok insan yaşamını yitirdi. Hala göçük altında olan bir çok vatandaşımız var. Buradan yaşamını yitiren yurttaşlarımızın ailelerine başsağlığı, kendilerine rahmet diliyoruz. Göçük altında olanların en kısa zamanda sağ salim çıkarılmasını umut ediyoruz. Bütün İzmir halkına buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” dedi. 

‘Kadını yok sayan bütçelemeler yapılıyor’

TBMM’de bütçeleme döneminin başladığını hatırlatan Başaran, şunları ifade etti: “Aslında bütçe her zaman cinsiyet yokmuş gibi yaklaşılan bir çalışma. Ama biz biliyoruz ki bütçeler, devletlerin ve hükümetlerin politikasını açığa çıkartır. Maalesef Türkiye’de uzun bir süredir aslında her dönem daha çok erkek egemen bakış açısıyla hazırlanmış toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadını yok sayan bütçelemeler yapılmıştır. Biz HDP olarak ilk kez Türkiye’de toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemeyi öneren ve bu konuda çalışma yapılmasını isteyen bir partiyiz.”

‘Bütçe Komisyonunda çalışmalar katılımcılık esasını yok sayıyor’

HDP’nin 2014 yerel seçimleriyle beraber eşbaşkanlık, eşit temsiliyet ilkeleri ile yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemelerin yapıldığı parti olduğunu belirten Başaran, şunları kaydetti:

“Maalesef Türkiye’de Bütçe Komisyonu’nda yapılan çalışmalar, katılımcılık esasını yok sayan bir çalışma ile yürütülüyor. Biz defalarca Bütçe Komisyonu’nda bu konu ile bağlantılı, fikirlerini ifade etmesi gereken kurumların, kişilerin, uzmanların çağrılıp dinlenmesini önermemize rağmen, her defasında iktidar sadece kendi bütçesini geçirme ısrarını sürdürüyor. Bu bütçe de dünyadaki bütçelemelere benzer bir biçimde toplumsal eşitsizliği görmeyen, kadını yok sayan bir çalışma.” 

‘Eşitsizliği ortadan kaldırmaya dayalı bütçeleme yapılmalı’

Başaran, HDP olarak toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme nedir, bu konuda nasıl bir çalışma yürütülmelidir, bunun kadınlar üzerindeki etkisi nedir, bunu tartışan bir çalıştay yapılmasının çok elzem olduğunu düşündüklerini söyledi. Bugün burada kadınlarla beraber toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçelemeyi tartışacaklarını belirten Başaran, şöyle konuştu:

“Hem de toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemenin sadece kadınlara daha çok sığınak açılmasını değil, şiddette uğrayan kadınlara kadın merkezleri açılması değil, aslında yaşamın bütün alanlarında bütçeleme yapılırken bu eşitsizliği gören ve bunu ortadan kaldırmaya dayalı bütçelemenin olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bir yol yapılırken, kamu hizmeti verilirken, sağlık hizmeti verilirken, istihdamla ilgili bütçeleme yapılırken, bütün bakanlıklarla ilgili bütçeleme yapılırken de kadını gören bir bütçelemenin elzem olduğunu düşünüyoruz. Bu olduğu sürece toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçeleme söz konusu olabilir.”

‘Sonuçları Bütçe Komisyonu ile paylaşacağız’ 

Bu çalıştayı yapmanın bu soruna kısmen çözüm bulacağını vurgulayan Başaran, “Ama en önemli çözüm olarak, nasıl ki bütçeleme yapılırken çevre, istihdam ile ilgili raporlama yapılıyor, bütçe yapılırken de toplumsal cinsiyeti gören bir bütçeleme yapılmasını öneriyoruz. İktidarın yapmadığını, burada yapıp çıkacak sonuçları, bütçe komisyonu ile paylaşıp bir nebze olsun eşitsizliği giderme üzerinden bir çalışma ve girişimde bulunmak istiyoruz.”

Bu çalışmayla kadınların da sesini duyurmayı hedeflediklerini ifade eden Başaran, “Kadınların ifadesini, Bütçe Komisyonu’na taşımamız üzerinden kısmen de olsa bu sorunu giderecek bir çalışma yürütmek istiyoruz.” dedi.

‘Bütçenin yaşama ve insana harcanmasını diliyorum’

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, depremin yaşandığı başta İzmir’de, komşu Yunanistan’da hayatını kaybeden tüm insanlara rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Savaştan kaçarak bir de orada depremi yaşayan göçmenlere de iyilikler dileyen Kerestecioğlu, “Umarım daha fazla can kaybı olmadan bu durumu hep birlikte atlatırız. Bir çok kez ifade edildiği gibi, belki bugün konuşacağımız bütçenin de cinayete neden olan müteahhitlere değil, hakikaten yaşama ve insana harcanmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

‘İktidar bütçe çalışmasına hiçbir STK’yı çağırmıyor’

Çalıştayın bütçe çalışmalarından dolayı başladığına işaret eden Kerestecioğlu, şöyle konuştu: “Ama maalesef Türkiye’de katılımcı bir anlayış olmadığı için iktidar, bütçe çalışmasına hiçbir STK’yı çağırmıyor. Hele şimdi pandemi bahane edilerek hiç kimse çağrılmıyor. Biz istedik ki en azından hem zoom üzerinden katılanlar hem de buradan katılanlarla bir tartışma yürütelim. Pandemi nedeniyle elbette çok kalabalık bir toplantı gerçekleştirmek mümkün değildi, özellikle bunu tercih etmedik. O nedenle zoom bağlantısını sağladık. Bu tartışmayı yürütelim ve Bütçe Komisyonu’nda biz bunları dile getirelim.” 

Çalıştaya, DİSK, Rosa Kadın Derneği, KESK, Eğitim Sen, CİSST, Tabipler Odası’ndan kadınlar, KEİG, TESEV ve akademisyenlerin katıldığını belirten Kerestecioğlu, “Buradan çıkan sonuçları bir açıklama ile ayrıca paylaşacağız.” dedi.

Çalıştay basına kapalı devam etti.