Kadınlar Çorum ve Malatya’dan seslendi: “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz”

Siyasi iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına kadınlar Çorum ve Malatya’dan tepki göstererek “İstanbul Sözleşmesi hayatlarımızın güvencesidir. Vazgeçmiyoruz” dediler

Çorum Kadın Platformu ve Malatya Demokratik Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nde çıkma kararını eleştirerek “Sözleşme’den değil önümüzden çekilin” diye seslendi.

ÇORUM

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı bir araya gelen Çorum Kadın Platformu üyesi kadınlar, iktidara “İstanbul Sözleşmesi’nden değil, önümüzden çekilin” diye seslendi.

Çorum Kadın Platformu, 1 Temmuz’da yürürlükten kalkacak olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının geri çekilmesi için basın açıklaması düzenledi. Kadeş Parkı’nda yapılan açıklamada “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” pankartı açılırken, sık sık “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” sloganları atıldı. Açıklamaya platform üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katılarak destek verdi.

Platform adına açıklamayı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Çorum Şubesi Kadın Sekreteri Nurcan Hasırcı Doğan okudu.

Sözleşmenin feshedilmesinin kadına yönelik şiddetin artmasına neden olacağını söyleyen Doğan, “Biz haklarından, hayatlarından, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyen milyonlarız. Haklarımızı güvenceye alan yasaları hayatı pahasına kazananlarız. Ve daha nice hakkımızı mücadelemizle kazanacak olanlarız” dedi.

‘Devlet suç ortağıdır’

İstanbul Sözleşmesi’nin sınırları aşan kadın mücadelesinin belgesi olduğuna vurgu yapan Doğan, “Tüm kamusal hizmetlere nitelikli, hızlı, güvenli, ücretsiz bir biçimde ulaşma hakkımız için, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Kadınlar en çok boşanmak istedikleri eşlerinden, ayrılmak istedikleri partnerlerinden, en yakın ve akrabaları olan erkeklerden şiddet görüyor ya da öldürülüyor. Buradan bir kez daha teşhir ediyoruz. Katiller aramızda. Cezasızlık politikasıyla faillere ortaklık eden bir devlet, bu şiddetin ve cinayetlerin suç ortağıdır. İstanbul Sözleşmesi hayatlarımızın güvencesidir. Vazgeçmiyoruz” diye belirtti.

‘Önümüzden çekilin’

İstanbul Sözleşmesi için 1 Temmuz’dan sonra da hep birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Doğan, “1 Temmuz’a kadar haklarımızı, hayatımızı, sözleşmeyi alanlarda, sokaklarda, meydanlarda savunmaya devam edeceğiz. 1 Temmuz’dan sonra da sözleşmeyi nasıl kazandıysak öyle savunacağız. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, erkek adalet değil, gerçek adaletin uygulandığı, demokratik bir hukuk devletinde eşit, özgür ve şiddetten uzak bir yaşam sürmek hakkımız. İstanbul Sözleşmesi’ni nasıl kazandıysak öyle savunmaya devam edeceğiz. Sözleşmeden değil önümüzden çekilin” diye konuştu.

MALATYA

Malatya Demokratik Kadın Platformu, İstanbul’da yarın gerçekleştirilecek “Büyük Kadın Mitingi”ne katılım çağrısı yaptı.

Malatya Demokratik Kadın Platformu, yarın “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” şiarıyla Maltepe Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilecek “Büyük Kadın Mitingi”ne katılım çağrısı yaptı. Merkez PTT önünde yapılan açıklamada, kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” yazılı pankart açtı. Açıklamada, HDP il binasına yönelik düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’ın fotoğrafları da taşındı. Kadınlar, katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu tişörtler giydi.

‘Poyraz’ı unutmayacağız’

Platform adına konuşan Berfin Güler, yılın ilk üç ayında 88 kadının katledildiğine dikkat çekerek, “İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, bu kadınlar yaşayabilirdi. Dün HDP İzmir il binasına yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırıda öldürülen kadın arkadaşımız Deniz Poyraz’ı da unutmayacağız. Kadınların, çocukların, yaşlıların, LGBTİ+ bireylerin haklarını ve hayatlarını güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kabul edilemez” dedi.

MA / ÇORUM – MALATYA