Kadınlar İnfaz Yasasında çocuk istismarcısına af getirilmek istenmesine karşı ayakta!

Dün gece Meclis Genel Kurulu’nda İnfaz Yasasına çocuk istismarcısına af getiren bir ek maddenin eklenmek istendiğinin belirtilmesi üzerine kadınlar ‘ayaktaydı’.

Sosyal medya hesaplarında #ÇocukİstismarınınAffıOlmaz etiketiyle tepki gösteren kadın örgütleri ve aktivistler, “Dün gece deneme yaptılar. Bugün de yapabilirler. Lütfen dikkat.” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda infaz düzenlemelerine ilişkin yasa teklifi görüşmeleri devam ederken dün gece teklife çocuklara cinsel istismarda bulunan faillere af getirecek olan ek bir maddenin eklenmek istendiği belirtildi. Eklenmek istendiği belirtilen maddede ise “Suçun işlendiği tarihte mağdurun 14 yaşına girmiş olması” ibaresi yer aldı.

Dün gece ortaya çıktığı belirtilen ek madde şöyle; “Geçici Madde 10- (1) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen TCK’nın 103’üncü maddesinin ikinci fıkrasındaki suç bakımından;

a- 10 Nisan 2020 tarihi itibariyle mağdur ile failin evlenmiş olması
b-Suçun işlendiği tarihte failin başka biriyle evli olmaması
c-Mağdurun şikayetinin bulunmaması
d-Suçun işlendiği tarihte mağdurun 14 yaşına girmiş olması
e-Mağdur ile fail arasında 15 yıldan fazla yaş farkının bulunmaması

Bu geçici madde ile 13 yaşındaki cinsel istismar mağduru kız çocuklarının, kendilerinden 15 yaş büyük istismarcı erkekle evlenmesi halinde failin cezadan kurtulması öngörülüyor.

Kadınlar gece boyunca ayaktaydı!

İnfaz yasasına söz konusu geçici maddenin eklenmek istendiğinin belirtilmesi başta kadın örgütleri ve kadın aktivistler olmak üzere kamuoyunda büyük tepki oluşmasına neden oldu. Kadın örgütleri ve aktivistler sabahlayarak ve bugün yine gün içerisinde #ÇocukİstismarınınAffıOlmaz etiketiyle sosyal medyada paylaşımlarda bulunarak bu tekliften vazgeçilmesi çağrısını yineledi.

‘Su uyur feminist uyumaz şunu iyi bilin!’

Paylaşımlar twitterda gece ve gün içerisinde de sürdü. Teklife karşı tepkilerin ve teklifin geri çekilmesine yönelik çağrıların olduğu paylaşımlar öğlen saatlerinde twitterda ilk sıralara yerleşti. #ÇocuklarınİstismarınınAffıOlmaz etiketiyle yapılan paylaşımların bazıları şöyle: Feminist aktivist Eylem Ümit “Öğrenci whatsap grupları 20.00 dedin mi susuyor. Hoca idareci whatsap grupları 22.00’ye kadar aktif. Aile grubu 24.00’de kapanış.  Feminist whatsapp grupları 7/24 ayakta. Niye? Çünkü memleket şartları çetin feministlere uyku haram. Su uyur feminist uyumaz şunu iyi bilin!” dedi.

‘Yine deneyecekler’

Feminist aktivist Hülya Gülbahar, söz konusu maddeyi twitter hesabından paylaşarak şunları ifade etti: “Alttaki kanun teklifine iyi bakın. Arşivlerinize alın. 2016’dan beri deniyorlar. Bir haftadır mecliste bu suça ortak aranmış. Bugün bile uğraşılmış. CHP kabul etmediği için bu gece bu torba kanuna giremedi. Ama yine deneyecekler. Tekrar hatırlatıyoruz.”

‘Dün gece deneme yaptılar’

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu da (TKDF) yaptığı paylaşımda, “Teklif henüz verilmedi. Dün gece deneme yaptılar. Bugün de yapabilirler. Lütfen dikkat.” uyarısında bulundu.

‘Korona tedbiri çocuk istismarının önünü açmak olamaz’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: “13 yaşındaki çocukları istismar ederek evlenenlere af getirecek bu kanun teklifi meclise sunulamaz. Daha önce defalarca karşımıza gelen bu teklifi kimse aklından bile geçirmesin. Korona tedbiri çocuk istismarının önünü açmak olamaz.”

Kadın Koalisyonu, “13 yaşındaki kız çocuğunun evlenmesini meşrulaştırmak istismarı yasalaştırmaktır! Sayın vekil, suça ortak olma.”

‘Meydana dökülemesek de tüm evleri meydana döndürürüz’

Kadın Meclisleri: “Korona günlerinde çocukları şiddetten, istismardan korumak için hiçbir çaba yokken çocukların zarar göreceği kanun gündeme getirilemez. İstismar edenleri affeden bir kanun teklifi Meclise sunulamaz.”

Fidan Ataselim; “Bunu her konuşmak istediğinizde sesinizi bastıracağız. Bu kadar da olmaz. Çocuklardan uzak durun! Çocuklardan elinizi çekin. Meydanlara dökülemesek de tüm evleri meydanlara döndürürüz.”

‘Bu ısrar neden?’

Selin Nakıpoğlu, “13 yaşındaki çocuğu koruyamayanlar ihmallerine kılıf bulmaya çalışıyor. Dört senedir bu teklif önümüze getiriliyor. Pandemi sürecinde bile. Bu ısrar neden?”

Hatice Kapusuz, “İnsanları cinsel istismarın suç olduğuna kabul ettirmeye çalışmak çok acayip değil mi?” diye sordu.