Kadınlar İstanbul’da buluştu: İstanbul Sözleşmesi bizim

Türkiye’nin dört bir tarafından “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, İstanbul’da “Büyük Kadın Mitingi”nde buluştu.

Hakları ve hayatları için Maltepe’de buluşan kadınlar, hep bir ağızdan “İstanbul Sözleşmesi bizim” diyerek ses çıkardı.

Fotoğraf: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) çağrısıyla Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul Maltepe’de düzenlenen “Büyük Kadın Mitinginde” buluştu.

Çok sayıda kadın ve LGBTİ+ örgütün oluşturduğu kortejlerde mitingin yapılacağı Maltepe Etkinlik Alanı’na gelen binlerce kişi, iki ayrı giriş noktalarından alana alındı. Sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “AKP elini sözleşmeden çek”, “Jin Jiyan Azadi”, “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Direne direne kazanacağız”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Kortejlerde taşınan Kürtçe ve Türkçe yazılı bazı pankart ve dövizler ise şöyle; “Kadın Hakikatin Kendisidir İnancımızla Örgütleneceğiz Direncimizle Özgürleşeceğiz”, “Kadın Kırımı Son Bulsun”, “Sözleşmeden Çıkma Kararı İptal Edilsin”, “Şiddete Karşı Özsavunma”, “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz”, “Haklarımızdan, Hayatlarımızdan Vazgeçmiyoruz”, “Asla Yalnız Yürümeyeceksin”

Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı

Alanda, İzmir’de HDP’ye saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğraflarının olduğu döviz ve pankartlar da taşındı.

Kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi bizim’ diyerek haykırdı

Sahneden yapılan konuşmalarda, şu mesaj verildi: “Bugün burada haklarımız ve hayatlarımız için toplandık. Kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddeti önleyen, koruyucu ve güçlendirici mekanizmaların oluşturulmasını ve faillerin etkin bir şekilde cezalandırılmasını sağlayan İstanbul Sözleşmesi bizim mücadelemizle yazıldı. Kimse gökten indirmedi. Hiçbir iktidar bir lütuf olarak bahşetmedi. Bunu biz dişimizle, tırnağımızla, geride bıraktığımız yüzlerce arkadaşımızın canı uğruna, onca yıllık mücadele sonucu kazandık. O yüzden şimdi hep birlikte bizim diye haykırıyoruz.”

Kadınlar hep bir ağızdan “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” diyerek, erkek şiddetine, haklarına göz dikenlere, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak isteyenlere, kadın ve LGBTİ cinayetlerine karşı alkış, zılgıt ve düdüklerle ses çıkardı.

Alana girişler sürerken miting, şarkıcı Kalben’in sahne almasıyla devam ediyor.

Görüntü: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Yeni1Mecra