Kadınlar İstiklal Caddesi’nde yürüyor: Bizim için bitmedi

Tünel Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kadın polisin tüm müdahalelerine rağmen İstiklal Caddesi’nde yürümeye başladı. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasına tepki gösterdi.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, hayatı durduruyoruz” şiarıyla binlerce  kadın Taksim Tünel’de bir araya geldi. Kadınlar,  “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, ” Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Jin jiyan azadi”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı.

Çalgı aletleri, düdükler, zılgıt ve alkışlarla çekilme kararını protesto eden kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, ” Yasayı, anayasayı uygula”, “6284’ü uygula”, “Kadınlar isyanda”, “Yaşam için isyandayız”  dövizlerini taşıdı. Kadınlar, Deniz Poyraz ve erkekler tarafından katledilen kadınların fotoğraflarını da taşıdı.

‘Kararı tanımıyoruz’

Tünel’de bir araya gelen binlerce kadın, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, bizim için bitmedi” pankartını açtı. Kadınlar, sözleşmeden çekilmekle birlikte devletin kadınları dövme, kadınlara şiddet uygulama özgürlüğünü erkeklere verdiklerini belirterek tepkilerini dile getirdi. Kadınlar, “Mücadelemiz, isyanımız, dayanışmamız her yerde. Bugün devlet erken yaşta evlendireceğim diyenlerin yanında oldu. Biz haklarımız, özgürlüğümüz için de dünyayı yerinden oynatmaya çok alışığız. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeye niyetimiz yok, tek adamın kararını tanımıyoruz” diye haykırdı.

Kadınlar, şunları ifade etti: “Sanıyorlar ki tek adam bizim adımıza karar verirse, üstümüze polis yığarlarsa, tüm sokakları kapatırlarsa susarız sanıyorlar, hayatlarımızdan haklarımızdan vazgeçeceğiz sanıyorlar. Ama yanılıyorlar. Katiller canımıza kast etmiş durumdalar. Sözleşmeden çekilerek katillerle bir kez daha iş birliği yaptıklarını gösterdiler. Canımıza göz dikenleri kabul etmiyoruz. Haklarımıza, hayatlarımıza müdahaleyi kabul etmiyoruz. ‘Eşit değilsiniz’ diyenleri, tek adamın kararını, şiddetin suçunu bize atanları kabul etmiyoruz. Biz kadınlar çok öfkeliyiz. Her gün hayatlarımıza müdahale ettikleri için, arkadaşlarımızı aramızdan aldıkları için öfkeliyiz. Sözleşmeden çekilerek gücümüzü kırmaya çalışıyorlar. Ama biz birbirimizden güç alıyoruz. Sözleşme aileyi bozuyormuş diyorlar. Erdoğan eylem planı açıklarken, o kutsallarda öldürülmeyi kabul etmiyoruz. Aile değil, kadınız ve kadınlar isyandayız. O kutsal aile içinde şiddet var, sözleşmeden çekilmenin tek amacı da aile içindeki şiddetin üstünü örtmek. Erkek vuruyor, devlet koruyor.”

Katledilen kadınlar anıldı

Kadınlar daha sonra erkekler tarafından öldürülen kadınların isimlerini tek tek sayarak, isimlerin anıldığı sırada “buradayız” dedi.

Binlerce kadın İstiklal Caddesi’nde ellerindeki dövizler ve sloganlar ile yürümeye devam ediyor.

MA / İSTANBUL