Kadınlar onlarca kentte çocuk istismarcılarına affa ‘hayır’ diyecek

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu bileşeni kadın örgütleri, bugün bir kez daha onlarca kentte çocuk cinsel istismarcılarına af getirecek girişimlere “hayır” diyecek.

Fotoğraf: MA

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu, son günlerde sık sık gündeme getirilen çocuk cinsel istismarcılarına yönelik af girişimleri ile İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Şiddet Yasasına yönelik karalamalara karşı tepkisini sürdürmeye devam edecek.

Platform bileşeni kadın örgütleri, bugün 18.00-20.00 saatleri arasında başta Urfa, Edirne, Antakya, Hatay, Trabzon, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzincan, Batman, Mardin, Kocaeli, Antalya, Ayvalık, Bodrum, Eskişehir, İstanbul, Muğla olmak üzere yaklaşık 30 kent ve ilçe merkezinde çeşitli eylem ve etkinlik gerçekleştirecek.

300 kadın örgütünün yer aldığı ve 91 kurumun destek olduğu platform, bugün düzenlenecek eylem ve etkinliklerde bir kez daha iktidara seslenerek şu taleplerini yineleyecek:

  • Çocuk cinsel istismarcılarına yönelik af girişimlerinden tamamen vazgeçin ve bunu kamuoyuna derhal ilan edin
  • İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası’nı karalamaktan vazgeçin
  • Kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti durdurun
  • Kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin

Platform, 11 Temmuz günü geniş katılımlı yaptığı basın toplantısında çocuk cinsel istismarcılarına af teklifinin Meclis’e getirilmemesi için Meclis’in kapanacağı 15 Temmuz’a kadar eylemlerini sürdüreceğini belirtmişti.