Kadınlar tek ses: Teslim olmayacağız

İstanbul Sözleşmesi için kadınlar, ataerkil sisteme teslim olmayacaklarını vurgulayarak, “Eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz” dedi.

HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Dilşat Canbaz Kaya ve Serpil Kemalbay Taksim’de pankartla yürüyüş yaptı

 İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yılı dolayısıyla kadınlar çeşitli eylem ve etkinliklerde buluştu.  Kadınlar, “Haklarımızdan da hayatlarımızdan da İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmiyoruz” mesajı verdi. 

İSTANBUL

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Dilşat Canbaz Kaya ve Serpil Kemalbay, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla İstiklal Caddesi’nde bulunan Mis Sokak’ta bir araya gelerek, Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü. 

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” pankartı açan milletvekilleri, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganları attı. Çevrede bulunan yurttaşlar da alkışlarla vekillere destek verdi.

Yürüyüşte konuşan HDP’li Züleyha Gülüm, sözleşmenin kimsenin “lütfu” olmadığını vurgulayarak, erkek-devlet şiddetine karşı sözleşmenin etkin yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Baltalama çabası

HDP’li Serpil Kemalbay da, mahkemelerdeki “iyi hal indirimlerine” dikkati çekerek “Sözleşme, kadın mücadelesiyle ortaya çıkmış, kabul olmuş ve kanunlaştırılmıştır. İktidar bu mücadeleyi baltalamaya çalışmaktadır” dedi. Oya Ersoy da, “Haklarımızı gasp etmeye çalışanlara kötü bir haberimiz var. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diyerek, hakları için mücadelede edeceklerini belirtti.

Kürde özel baskı

Yürüyüşlerini Galatasaray Meydanı’nda sonlandıran vekiller, burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Vekiller adına konuşan Züleyha Gülüm, İstanbul Sözleşmesi’nin, kadınların tarihsel mücadelesi sonucunda, erkek egemenliğinin araçlarını ortadan kaldırdığının altını çizdi. Gülüm, “Çok sayıda kadın iktidarın düşman politikaları sonucunda katlediliyor. Kadınları şiddete boyun eğmeye zorlayan bir iktidar var karşımızda. Bunun karşısında da kadın özgürlük mücadelesi yürütenleri cezaevlerine koyuyor, tecrit altına alıyor, yıllara varan cezalara çarptırıyorlar. Erkekler katledip serbest bırakılırken, kadınlar öz savunma kullandığı için şiddete bir kez daha maruz kalıyor. Özellikle Kürt kadınlarının üzerindeki şiddet ortamına rağmen biz Sözleşme’ye sahip çıkıyoruz ve etkin uygulanması için her türlü yolu izleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama, sloganlarla son buldu.

ANKARA

İstanbul Sözleşmesi Bizim Platformu yaptığı yazılı açıklamada, sözleşme için sokaklarda olacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Eşit yaşam hakkımızın güvencesi olan Sözleşme’den, haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Bizi cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, konuştuğumuz dil, yaşadığımız hayat üzerinden ayrıştırma çabalarının karşısında, birimizin şiddet gördüğü koşulda hiçbirimizin güvende olmadığının bilinciyle, hep birlikteyiz. 20 Mart’tan beri katilleri değil kadınları engellemek için yaptıkları her şeye rağmen sokaklardayız, her yerdeyiz. Çünkü bu bizim için bir hayat mücadelesi” denildi. 

Kadınları dayanışmayla örgütlenmeye çağıran platform açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Haklarımız bizim, hayatımız bizim, mücadelemiz bizim, İstanbul Sözleşmesi bizim. Eşit ve özgür yaşama hakkımızdan vazgeçmiyoruz. 1 Temmuz’a kadar Sözleşme’yi her yerde anlatıyoruz, 1 Temmuz’da sokaklarda buluşuyoruz.”

Ankara Kadın Platformu da, ev ve sokaklara “İstanbul Sözleşmesi Bizim” yazılı pankartlar astı. Öte yandan, sosyal medyada başlatılan  “#İstanbulSözleşmesi10Yaşında” ve “#Vazgeçmiyoruz” etiketiyle çok sayıda paylaşım yapıldı.

Platform’un yaptığı paylaşımlar şu şekilde: “İstanbul Sözleşmesi, birlikte yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın ev içi şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan kadınları, çocukları, yaşlıları, LGBTİ+ları, engellileri, göçmen ve mültecileri korur. Kadın haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Tek adama İstanbul Sözleşmesini teslim etmiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni mücadelemizle yazdık.”

HATAY

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü, sözleşmenin 10’uncu yılı dolayısıyla online buluşma gerçekleştirdi. Buluşmada, sözleşmenin önemine değinen kadınlar, “Herkesi evde, iş yerlerinde, sokakta yaşamlarımızı kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye, iktidarı ise Sözleşme’yi iptal etmek yerine gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Yaşam hakkı için, özgürlük için vazgeçmiyoruz, kabul etmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.

ADANA

Adana Kadın Platformu, konuya dair yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam için sözleşme ve kazanılmış tüm hakların savunmaya devam edileceği belirtilerek, “Haklarımızdan, hayatlarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” ifadelerine yer verildi.

ŞIRNAK

Şırnak’ta KESK Kadın Platformu yaptığı yazılı açıklama ile sözleşmenin önemine vurgu yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yaşamlarımızdan, haklarımızdan eşit ve özgür yaşam mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Sözleşme’yi kendisine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız. Yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve kadın dayanışması ile eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz.”

İZMİR

HDP İzmir Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’ncu yılını dijital platform üzerinden yaptığı panelle konuştu. Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ile HDP Ege Bölge Eğitim Komisyonu üyesi Gülsen Ülker konuşmacı olarak katıldı.

Kadınlar direnç gösteriyor

Gülsen Ülker, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’ncu yılında çekilmesini konuştuklarını belirterek, önemi ve neleri kapsadığını anlattı. Sözleşmenin politik bir metin olduğunu söyleyen Ülker, geri çekilmesinin temel nedenlerinden birinin kadınların mücadelesini sekteye uğratılması olduğunu kaydetti. Ülker, İstanbul Sözleşmesi’nin gerici yönetimlerin olduğu bütün ülkelerde hedef alındığını vurgulayarak, bu ülkelerin tümünün “aileye” zarar verdiği gerekçesiyle saldırdığını aktardı. Saldırılara karşı birçok ülkede kadınların direnç gösterdiğini belirten Ülker, mücadelenin büyüyerek devam edeceğini yineledi.

Yeni bir rejim inşa ediliyor

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir de, sözleşmenin tartışılmaya açılmasıyla görünür olduğunu söyleyerek, bütün dünyada kadın mücadelesinin yükseldiği bir dönemde hedef alınmasının tesadüf olmadığını kaydetti. Dünyaya yön veren bir kadın mücadelesinin yükseldiğini sözlerine ekleyen Taşdemir, “Bunu gören eril zihniyet önüne geçmek istiyor. Dünyada kadınlara yönelik saldırılar bir birinden farksız değildir. Türkiye’de büyük bir kadın mücadelesi ve hareketi var. AKP bunu kabul etmiyor. Kadınların direnişi de AKP’yi zorluyor. AKP yeni bir rejim inşa etmek istiyor. Bunu da kadının inkârı üzerine kurmak istiyor. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmak istenilmesinin nedeni de budur. Erkeklere, ‘biz korumayacağız istediğinizi yapın’ mesajı veriyor. Bu konuda erkekler de mesajı alıyor. Her gün kadınlara yönelik saldırılar artıyor” diye konuştu.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı bileşenleri ve sivil toplum örgütlerinin kadın komisyonları, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Sözleşme’nin feshinin Anayasa’ya aykırı olduğu vurgulanarak, “Sözleşme’ye yönelik saldırılar ile birlikte kadına yönelik şiddete karşı mücadele yürüten kadın kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına saldırılar artmıştır. Nitekim kadına yönelik şiddete itiraz eden, bu konuda mücadele yürüten kadınlar ve kadın kurumları bu süreçte yargılamalara maruz kalmıştır. Özellikle Kürt kadın aktivistleri ve kurumları yürüttükleri faaliyetler nedeniyle sistematik yargısal tacizlere maruz kalarak kriminalize edilmeye çalışılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: “Bu karar aynı zamanda kadına karşı nefret suçu ve söylemlerinin resmi ifadesidir ve kadına yönelik şiddetin devlet eliyle meşrulaştırılması anlamına gelmektedir. Özellikle bölgemizde kadın cinayetlerinin engellenmesi için İstanbul Sözleşmesi yaşam güvencemizdir diyoruz. Sözleşme kadınların özgürlük ve güvenlik hakkının teminatıdır. Sözleşmenin yürürlükte kalması ve tüm hükümlerinin uygulanması için dayanışma ağlarımızı güçlendirerek, bu hususta ısrarcı ve takipçi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz.”

DERSİM

Dersim Barosu Kadın ve Çocuk Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin hukuka, Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, “Kadına yönelik şiddetin arttığı, İstanbul Sözleşmesinin tüm hükümleriyle etkin uygulanması taleplerimizi yükselttiğimiz bir dönemde, İstanbul Sözleşmesinin, hukuka aykırı bir şekilde feshedilmesi kabul edilemez. Kadınları ve tüm dezavantajlı grupları korumasız bırakacak çekilme kararının geri alınması için yetkilileri göreve davet ediyor, İstanbul Sözleşmesinin yürürlükte olduğunu, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediğimizi, hukuki mücadelemiz sürdüreceğimiz kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz” denildi.

MA / HABER MERKEZİ