Kadınlardan 14 Şubat protestosu: Aşkın kanununu biz yazacağız

İstanbul ve İzmir’de bir araya gelen çok sayıda kadın, 14 Şubat “Sevgililer Günü”nü protesto ederek, şiddetin ve sömürünün üzerinin hediyelerle kapatılamayacağına vurgu yaptı.

Kadınlar, eşit, özgür, şiddetsiz öldürülmedikleri her günü bütün özel günlere tercih ettiklerini belirterek, “ Aşkın kanunu biz yazacağız hediyeyi başınıza çalacağız. Şiddetinizle barışmayacağız.” mesajını verdi.

İstanbul’da Avcılar Kadın Platformu, 14 Şubat “Sevgililer Günü” ne karşı dün akşam Avcılar ilçesinde bulunan Deprem Anıtı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapmak istedi. Ancak anıtın bulunduğu bölgeyi ablukaya alan polisler, İstanbul Valiliği’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yasağını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi.

Bunun üzerine kadınlar, Eğitim-Sen 7 Nolu Şube binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda kadın katıldı.”14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken isyandayız”, “Özgürlüğümüze gölgeyi aşk değil şiddet sayıyoruz” dövizlerini taşıyan kadınlar, sık sık “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Jin jîyan azadî” sloganlarını attı.

‘14 Şubat Sevgililer Günü diğer günlerden bir farkı yok’

Platform adına açıklama yapan Ezgi Özdemir, 14 Şubat “Sevgililer Günü’nün” diğer günlerden bir farkı olmadığına dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Geçen sene bir kadın öldürülmüştü. Önceki sene de öyle. Ve ondan öncekinde de. Öldürülenler de hep onları sevenlerdi! Evlilikte ve ikili ilişkilerde yaşanan şiddet görünmez kılınıp, heteroseksüel kadın ve erkek ilişkilerini kutsayarak hem biz kadınları tahakküm altına almaya çalışan hem de cinsel yönelimi farklı olanlarımızı toplum tarafından dışlayan egemen bir ahlak anlayışı yaratarak, bugünleri bizlere özel gün olarak sunuyorlar.”

‘Şiddeti pahalı hediyelerle kapatmaya çalışamazsınız’

Erkeklerin, erk olmanın ayrıcalığı ile şiddetin, sömürünün üzerini senede bir gün pahalı hediyeler ve yemeklerle kapatmaya çalışamayacağına vurgu yapan Özdemir, “Biz eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşamı; reddettiğimiz, boşanmak istediğimiz için öldürülmediğimiz her günü bütün özel günlere tercih ediyoruz.” dedi.

Kadıköy’de de kadınlar ‘güllerin sana kalsın sokaklar bizimdir’ dedi

Kadınlar Birlikte Güçlü, 14 Şubat “Sevgililer Günü” nedeniyle “Başka türlü bir aşk, başka türlü bir hayat” sloganıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde eylem gerçekleştirdi.

Kadınlar ilçenin farklı noktalarından “Geceleri de meydanları da sokakları da terk etmiyoruz” sloganlarını atarak ve mor flamalarla Süreyya Operası önüne yürüdü. Opera önünde bir araya gelen yüzlerce kadın “Atanmış değil seçilmiş aşk” yazılı pankartı ile “Hetereopatrikarkal evlilik cüzdanız Ayşe ile Fatma’nın aşkına engel mi sandın”, “Üniversitede de aşkta da kayyuma da nakka”, “Güllerin sana kalsın sokaklar bizimdir” dövizlerini taşıdı.

Kadınlar, eylemde, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Dayanışmamızla, coşkumuzla birlikte güçlüyüz”, “Dünya yerinde oynak kadınlar özgür olsa” sloganlarını attı.

‘Flört şiddetinin türlü biçimleri hediyelerle gizlenmeye çalışılıyor’

Kadınlar, yaptıkları ortak açıklamada, Sevgililer Günü’nün heteroseksist düzenin kadın ve erkek arasında ev içinde yaşadığı aşkı kutsadığı bir gün olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“‘Makbul’ sayılmayan aşklar, bedenler, kimlikler bir ‘yoktur’la hem yok sayılıp hem hedef gösteriliyor. Bugün için hediyeler almaya sokaklara çıkıldı, sürprizler hazırlandı. Sevgi adı altında kadın emeği sömürüsü, erkek şiddeti, flört şiddetinin türlü biçimleri pofuduk oyuncaklarla, pırlantalarla, mutfak robotlarıyla, kozmetik ürünlerle gizlenmeye çalışılıyor.”

Açıklamada “Sevgililer Günü” gibi günlerin erkek şiddetini görünmez kılmayı amaçladığına dikkat çekildi.

Öldürülen kadınlar isimleri okunarak anıldı

Öldürülen kadınların isimleri okunarak faillerinin dışarıda olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Eşit bir yaşamdan da eşit bir aşktan da söz edilemez” denildi. Aile içinde artan şiddeti önlemeyen devletin kadının ille de evlenmesini, ille de çocuk doğurmasını beklediğine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bir haberimiz var patriyarkal devlete: Lezbiyen anneler de vardır. İster evlenir ister evlenmeyiz ister doğurur ister doğurmayız ister hamile kalır kürtaj oluruz ister kızlı-erkekli ister kadın kadına ister hiçbir kalıba sığmadan aşk yaşarız! Evet tüm bu kararlar bizim. Erkek egemen düzenin, kimi adamların irademizi yok sayarak bize atadığı o hayatı yaşamayacağız.”

‘Sevgililer Günü hediyeleriyle bu çarkın dönmesine rızamız yok’

Pandemide kadın emeği sömürüsünün kat be kat arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Bir çok kadın işsiz bırakılmışken ya da iyice güvencesiz koşullarda çalışıyorken hiçbir şey yokmuşçasına ‘Sevgililer Günü’ hediyeleriyle bu çarkın dönmesine rızamız yok. Tekrar haykırıyoruz: Eşitliğin olmadığı bir dünyada aşk da yok! Varlığımıza, arzularımıza, kararlarımıza, ‘hayır’larımıza alışacaksınız.” denildi.

İzmir’de de kadınlar açıklama yaptı

İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü, Karşıyaka İskele önünde açıklama yaptı. Kadınlar “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Makbul kadın olmayacağız”, “Katledilen kadınlar isyanımızıdır” yazılı önlüklerini giyerek açıklama katıldı.  

“Kadın mücadelesi her yerde” pankartının açıldığı açıklamada, “Vardık varız var olacağız” , “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tek taş değil özgürlük istiyoruz” ve “Öz savunma haktır engellenemez” sloganları atıldı.

‘Aşkın kanununu biz yazacağız’

Açıklamayı kadınlar adına Ayşenur Kızaroğlu ve Gizem Coşkun okudu. Kadınların en çok sevdiğini iddia eden erkeler tarafından öldürüldüğüne işaret eden Kızaroğlu, devletin katillere “takdir” ve “teşvik” indirimleri verdiğini ifade etti. Katil ve tecavüzcülere ceza verilmeyerek öz savunma hakkını kullanan kadınlara müebbet verildiğini söyleyen Kızaroğlu, şunları ifade etti:

“Biz kadınlar bir kez daha haykırıyoruz. Aşkın kanunu biz yazacağız hediyeyi başınıza çalacağız. Şiddetinizle barışmayacağız tek bir kadın eksilmeyene kadar mücadele edeceğiz. Özsavunma Haktır demeye devam edeceğiz. Güzümüz hem yükseklerde gök kuşağında o yüzden hiç aşağıya bakmayacağız biz.”

Haber ve Fotoğraflar: MA