Kadınlardan adli kontrol kararına itiraz

HABER MERKEZİ – İstanbul’da gerçekleştirilen danslı protesto eyleminde gözaltına alınan 6 kadın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına itiraz etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, yapmak istedikleri basın açıklamasına polisin izin vermemesine tepki göstererek, Biz kadınlardan korkuyorlar. Neden korkuyorlar? Ölmek istemiyoruz dediğimiz için korkuyorlar. Rezillik utançlık Türkiye’nin utancı bu.” dedi.

İstanbul Kadıköy’de 8 Aralık’ta gerçekleştirdikleri danslı gösteri sırasında, gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 6 kadın, adli kontrol kararına itiraz etmek için Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne geldi. Avukatları aracılığıyla İstanbul Sulh 5. Ceza Mahkemesi’ne dilekçe veren kadınlar, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin haftada bir gün karakola giderek imza verme şeklindeki adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti. Kadınlar ve avukatları daha sonra adliye bahçesinde basın açıklaması yapmak istedi. Polisin izin vermemesi nedeniyle kadınlar adliyenin karşısına geçerek burada açıklama yapmak istedi. Ancak polis burada da izin vermedi.

‘Polis suç işliyor’

Fidan Ataselim

Adli kontrol kararıyla serbest bırakılanlardan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim polisin engeline tepki gösterdi. Kamu personeli polislerin suç işlediğini belirten Ataselim, “Anayasa’nın en temel hakkı olan fikir ifade özgürlüğünü basın açıklaması yapma özgürlüğünü kısıtlayıp engellemeye çalışıyorlar. Biz kadınlardan korkuyorlar. Neden korkuyorlar? Ölmek istemiyoruz dediğimiz için korkuyorlar. Rezillik utançlık Türkiye’nin utancı bu.” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Buraya baksın bu rezilliği kim yaratıyor baksın” diyen Ataselim, “Hepiniz birer birer hesap vereceksiniz.” diye konuştu.

‘O kadınlara hesap veremeyeceksiniz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kadına şiddet uygulayanlar adli kontrol ile serbest bırakılıyor. Tahammül edemiyorum” dediğini hatırlatan Ataselim, şunları söyledi: “Buna nasıl tahammül ediyorsunuz. Kadınlar için gerekeni yapmayanlar, 6284’ü uygulamayanlar, İstanbul Sözleşmesini uygulamayanlar, kadınların kendi haklarını ifade edeceği itirazlarını dile getireceği basın açıklamasına bile tahammülleri yok. Bizi mi susturacaksınız? Ağzımıza bant mı çekeceksiniz? Kollarımızı mı bağlayacaksınız? Hiçbirini yapamayacaksınız. Evinizin içinde işyerinde sokaklarda meydanlarda karşılaştığınız gözünüzün içine bakan o kadınlara hesap veremeyeceksiniz. Söyleyecek tek bir lafınız bile yok artık.” Kadınlar daha sonra “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganını attı.

İstanbul Kadıköy’de 8 Aralık’ta gerçekleştirilen danslı protesto eylemi sırasında 6 kadın “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçu işledikleri iddiası ile gözaltına alınmıştı.